9 C
Скопје

Tag : социолог

Вести Македонија

Почина Борис Ноневски поранешниот директор на Кинотека

Слободен печат
По долго и тешко боледување завчера почина Борис Ноневски, политиколог, социолог на културата, истакнат проучивач на кинематографската и историјата на фотографијата на нашите простори, поранешен...
Вести Македонија Слајдер

Ацески: Ова што го прават нашите верски водачи е надвор од разумна божја природа, тие не се над законот и треба да сносат санкции

Слободен печат
Јас, би рекол дури и малку наивно, очекував дека верските водачи ќе бидат доследни во примената на мерките кои што ги спроведува владата. Со ова...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Социлогот Ацевски за Слободен печат: По коронакризата очекувам формирање на критична маса која ќе побара нова прераспределба на материјалното богатство

Во перодот по коронавирусот ќе се искристализира недореченоста околу тоа дали ќе се формира една критична маса на граѓани која ќе побара нова прераспределба на...