16 C
Скопје

Tag : сиромашни

Магазин Магазин слајдер Сцена

Пред десет години Парис Хилтон предизвика гнев кај јавноста, а дури денес го објасни натписот на нејзината маица „Престанете да бидете сиромашни“

Слободен печат
Пред десет години пораката од нејзината маица „Престанете да бидете сиромашни“ го обиколи светот и предизвика вистински гнев кај јавноста… Парис Хилтон (40) дури денес...
Вести Економија Свет

Папата Франциск повика на построго регулирање на финансиските пазари

Слободен печат
Папата Франциск денеска повика на построго регулирање на финансиските пазари, предупредувајќи во видео порака против „опасните” шпекулации и повикувајќи на поправедна економија. „Додека реалната економија,...
Вести Свет

На сиромашните им се заканува стампедо во редот за вакцинирање

Срѓан Ивановиќ
Вакцинирањето на населението, според епидемиолозите е единствениот сигурен начин за спречување на заразата од ковид-19, со што ќе ѝ се стави крај на пандемијата што...
Вести Свет

Гебрејесус: Постои ризик сиромашните да бидат прегазени во стампедото за вакцина

И.И.
Постои ризик сиромашните и ранливите да бидат прегазени во стампедото за вакцината против коронавирусот, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус....
Магазин Магазин слајдер Сцена

Ѕвезда со златно срце! Популарниот пејач отвори два ресторани за сиромашни, храната е целосно бесплатна! (ФОТО)

Слободен печат
Џон Бон Џови, пејачот од американскиот рок бенд Бон Џови, отвори два ресторани во кои што ќе се служи храна за сиромашни. Еден од проектите...
Вести Свет

Карантинските мерки драстично го зголемија бројот на најсиромашните во Франција

МИА Агенција
 Според најновиот барометар на Секурс Популер (Народна помош), општите мерки на изолација предизвикаа експлозија на бројот на лицата кои бараа  помош за храна во Франција....
Вести Свет

Папата Франциск до светските политичари: Овозможете вакцината да биде достапна и на најсиромашните

Папата Франциск апелираше до светските политички лидери вакцината против коронавирусот да ја направат достапна и за најсиромашните земји. Многу делови на светот немаат пристап до...
Вести Економија Слајдер

Четвртиот пакет економски мерки ќе ги опфати најсиромашните и отпуштените од работа

Слободен печат
Со антикризните мерки од четвртиот економски пакет најавен за следната недела, според досегашните информации, ќе бидат опфатени повеќе категории граѓани, ќе се помогне на најсиромашните...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Мајка Тереза е симболот на бескрајната хуманост, на грижата и сочувството кон болните и сиромашните

Слободен печат
Мајка Тереза е симболот на бескрајната хуманост, на љубовта кон човекот, на грижата и сочувството кон болните и сиромашните и не толку среќните во животот,...
Вести Свет

Франција повика да продолжи мораториумот за долгот на сиромашните држави

Слободен печат
На состанокот на Групата 20 индустриски најразвиени држави во светот и земјите во развој, Франција ќе побара продолжување на мораториумот на долгот на најсиромашните земји...