10 C
Скопје

Tag : сет мерки

Вести Економија

„Гласен текстилец” со отворено писмо од македонските пратеници бара да се донесе петтиот сет мерки

Слободен печат
 Здружението „Гласен текстилец” од Штип денеска испрати отворено писмо до пратениците во Собранието во кое бара од нив под итно да се донесе петтиот пакет...
Вести Економија

Ковачевски: Средствата за петтиот пакет мерки се во буџетот уште при планирањето, Собранието треба да ги донесе законите

Слободен печат
 Средствата за реализација на петтиот пакет мерки уште во планирањето се одвоени во буџетот, кој е ликвиден и може да ги исплаќа сите обврски што...
Вести Македонија

Текстилните компании и „Гласен Текстилец”: Под итно да се донесе петтиот пакет на мерки

Маја Терзиова
Веднаш да се донесе петтиот пакет на мерки, со кои ќе се субвенционираат платите на вработените, но и ќе се зачуваат работните места до јуни,...
Вести Македонија

Бектеши: Во Собранието уште има закони од четвртиот пакет, опозицијата да не блокира, туку да нуди решенија

Слободен печат
Не само од петтиот сет економски мерки, туку и од четвртиот антикризен пакет се уште има законски решенија кои не ги поминале ни комисиите во...
Вести Македонија

Туристичкиот сектор бара исплата на поддршката за февруарските плати

Слободен печат
 Туристичкиот сектор бара финансиска помош за опстанок и ликвидност на компаниите, како и исплата на ветената поддршка за февруарските плати. Според секторот, и по една...
Вести Македонија

Лицата со церебрална парализа од Велес бараат да бидат вклучени во петтиот пакет економски мерки

Слободен печат
Здружението на лица со церебрална парализа од Велес денеска електронски достави писмено барање до премиерт Зоран Заев, до претседателот на Парламентот, Талат Џафери и велешките...
Вести Економија

Петтиот пакет мерки неизвесен поради нестабилното мнозинство во парламентот

Слободен печат
Граѓаните секојдневно се сведоци дека парламентарното мнозинство е сѐ понестабилно, што се покажа и со изјавата на вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи кој побара...
Вести Македонија

Пензионерскиот синдикат незадоволен од петтиот пакет антикризни мерки

Слободен печат
 Пензионерскиот синдикат на Македонија е незадоволен од петтиот пакет мерки и смета дека треба сите пензионери да бидат опфатени со сет антикризни мерки за помош....
Вести Економија

Битиќи: Ќе се најде кворум за да се донесат законските решенија за мерките од четвртиот и петтиот пакет

Слободен печат
Десеттина од 29-те мерки од петтиот економски пакет треба да се реализираат со носење на законски решенија, а сите кои се поврзани со Развојната банка...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Како и претходните четири пакети мерки, така и петтиот не нуди никаква помош на граѓаните и бизнис секторот

Слободен печат
Додека граѓаните и бизнисот мака мачат како да ја надминат ковид кризата, СДСМ и понатаму безсрамно се фали дека им нуди некаква помош.Како и претходните...