-1.3 C
Скопје

Tag : сабор

Вести Регион

Ковид-19 во хрватскиот Сабор: Претседателот Гордан Јандроковиќ со позитивен наод

Слободен печат
Претседателот на хрватскиот Сабор, Гордан Јандроковиќ, кој е во самоизолација, е позитивен на новиот коронавирус. Саборот соопшти дека Јандроковиќ има лесни симптоми, добро се чувствува и...
Вести Регион

Претседателот на хрватскиот Сабор 14 дена во самоизолација

Слободен печат
На претседателот на хрватскиот Парламент, Гордан Јандроковиќ и на потпретседателот, Жељко Рајнер им е наложена 14-дневна самоизолација, бидејќи биле во контакт со лице заразено со...
Вести Регион

Тројца хрватски пратеници, осомничени за проневера останаа без пратенички имунитет

Слободен печат
Хрватскиот Парламент денеска го укина имунитетот на пратениците Дарко Пуљашиќ и Винко Гргиќ од ХДЗ, односно СДП, како и на Дражен Баришиќ поради покренување истрага...
Вести Регион

Хрватска: Тројца пратеници вмешани во мега аферата Јанаф, уапсени 10 лица

Слободен печат
Во хрватскиот Парламент денеска ќе се гласа за одлуката на Комисијата за мандати и имунитет за укинување на имунитетот на пратениците Дражен Баричиќ (ХДЗ), Винко...
Вести Регион

Хрватски Сабор: Задолжително со маска од денеска на седница

Слободен печат
Хрватскиот Парламент, по едномесечна летна пауза, од денеска повторно работи, а на вонредната седница свикана на барање на Владата е долгоочекуваниот Закон за обнова на...
Вести Регион

Хрватска: Конститутивната седница на Саборот со инцидент, вербален напад врз пратеничка

Слободен печат
Пратеничката на новиот хрватски Парламент, Катарина Пеовиќ од Работнички фронт, тврди дека денеска во Саборот дошло до инцидент, кога била вербално ја нападната од пратеник...
Вести Регион

Конститутивна седница на хрватскиот Сабор

Слободен печат
Само 17 денови по изборите, со посебни епидемиолошки мерки и без присуство на шефот на државата Зоран Милановиќ, во Хрватска денеска ќе биде конституиран 10....
Вести Регион

Во Хрватска утре конститутивна седница на Саборот

Слободен печат
Само 17 денови по изборите, со посебни епидемиолошки мерки и без присуство на претседателот на Републиката, Зоран Милановиќ, во Хрватска утре ќе биде конституиран 10....
Вести Регион

Се самораспушти хрватскиот Сабор, изборите на крајот од јуни или почетокот на јули

Слободен печат
Хрватскиот Сабор денеска донесе одлука за самораспуштање, а претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ треба да го одреди датумот за одржување на парламентарните избори. Од вкупно...