• руски сили

Кој го држи центарот на Мариупол, контрадикторни информации

Проруските сепаратисти во источна Украина тврдат дека во голема мера го контролираат центарот на опколениот пристанишен град Мариупол, јави ДПА. – Можеме да кажеме дека главната битка во централниот дел на градот е завршена, изјави денеска портпаролот на проруските сили во регионот на Доњецк, Едуард Басурин за руската државна телевизија. Украина ги отфрла таквите наводи. …

Кој го држи центарот на Мариупол, контрадикторни информации Read More »