3 C
Скопје

Tag : рамазан бајрам

Хроника

За време на полициски час албански државнани влегле во државава и се шетале на Рамазан Бајрам

Слободен печат
Тројца албански државјани се приведени во полициски час на територија на Oпштина Маврово Ростуше и против нив се поведени постапки за кривичното дело-непостапување според здравствените...
Вести Македонија Слајдер

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Слободен печат
Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци...
Вести Македонија

Реисот Реџепи упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Слободен печат
Реисул Улема на ИВЗ Сулејман Реџепи упати честитка до сите верници од исламска вероиповед по повод утрешниот Фитр Бајрам. – Почитувани браќа и сестри, дами...
Вести Слајдер

Претседателот Пендаровски упати честитка по повод Рамазан бајрам

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски им упати честитка на сите граѓани од муслиманската вероисповест по повод големиот празник Рамазан бајрам. „Почитувани сограѓани, Дозволете ми, по повод големиот...
Вести Македонија Слајдер

ИВЗ одлучи – Дома за утринска молитва, во џамија за Рамазан Бајрам

Слободен печат
Ријасетот на Исламската Верска Заедница во Република Северна Македонија, поради обавувањето на намазот на Фитр Бајрам, донесе низа мерки, што треба да се спроведат во...
Вести Македонија

Тачи побара Македонија да го следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

Слободен печат
Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Северна Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи...
Вести Македонија

Чулев е против 58 часовен карантин за време на продолжениот викенд

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во вклучување во дневникот на телевизија Сител потврди дека утрово имале седница на Координативниот кризен штаб за предлозите од...
Вести Македонија

ИВЗ нема да ги откаже молитвите за Рамазан Бајрам

Слободен печат
Исламската верска заедница (ИВЗ) во писмо испратено пред два дена до Владата напишала дека е против зголемување на полицискиот час за претстојниот празник Рамазан Бајрам,...
Вести Македонија

Груевски честиташе Бајрам, му коментираа лично да ѝ честита на Фатиме Фетаи

Слободен печат
Поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски преку својот Фејсбук профил упати честитка до сите муслимански верници, по повод празникот Рамазан Бајрам. Како одговор на честитката...
Вести Македонија

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

МИА Агенција
Верниците од исламска вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалаци од зора до зајдисонце,...