Tag : работилница

Култура

Под мотото „Гледај филмови, учи и создавај!“ во Кинотеката почна проектот „Филмска училница“

Слободен печат
На првите часови на почетокот на проектот „Филмска училница“ на 10 октомври во Кинотеката беа присутни десетина средношколци и бруцоши, на возраст од 15 до...
Вести Економија

Народната банка започна со одржување серијал е-работилници за новинари

Слободен печат
Во рамките на активностите за јакнење на својата транспарентност и унапредување на комуникацијата со јавноста, Народната банка започнува со нова практика ‒ работилницата за новинари...
Вести Економија

Со паметни климатски практики до поотпорно земјоделство

Слободен печат
Земјоделството е особено чувствително на екстремни временски услови и катастрофи. Климатските промени предизвикуват големи штети на земјоделското производство и влијаат на руралната егзистенција и сигурноста...
Вести Култура

Повик за работилница за звук со Владимир Ракич на 11.МакеДокс

Слободен печат
Единаесеттото издание на фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, под мотото „Слеј се со тишината“, ќе се фокусира на дизајнот на звук. Шест проекти во различни...
Вести Економија

НБ: Ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

Слободен печат
На иницијатива на Народната банка ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот кај нас. Заради нејзино успешно спроведување ќе се преземат...
Вести Економија

МАСИТ: Третина од земјава вон даночна контрола, се плаќаат многу малку даноци

МИА Агенција
Рамниот данок моментно е подобар за економски раст, а за воведување прогресивен прво треба да се преброиме. Се уште имаме слон во просторијата – третина...
Вести Македонија

Работилница на ЕУ за финансирање проекти „ЕУ во Скопје!”

Слободен печат
На настанот ќе се обратат евроамбасадорот Самуел Жбогар, вицепремиерот за европски прашања и национален координатор за ИПА-инструментот Бујар Османи, раководителот на Секторот за соработка во...
Вести Култура Некатегоризирано

Улрих Мајер-Хорш со актерска работилница според техниката на Михаил Чехов доаѓа во кино Култура

Слободен печат
Во рамките на проектот „Мајсторски работилници по актерска игра и театарска режија“ во Кино Култура, а во организација на Театарот на Навигаторот Цветко, Мејер-Хорш ќе...
Вести Култура

Работилница „Домот е наш 2“ за реанимација на дворот на студентскиот дом „Гоце Делчев“

Слободен печат
Домот е наш 2 е работилница која ќе се одржи на 21ви септември во мензата на студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје. Работилницата ќе биде...
Вести Култура

Заврши културно-уметничката програма на „Струмица опен фестивал”

Слободен печат
Со изложба на делата создадени од учесниците на ликовната работилница, со која раководеше еминентниот струмички ликовен уметник и педагог Митко Тошев, синоќа пред библиотеката „Благој...