Вучиќ и Пахомије одбележаа 950 години од оснивањето на манастирот Прохор Пчински

Српскиот претседател Александар Вучиќ и патријархот на Српска православна црква (СПЦ) Порфириј денеска во Свети Прохор Пчински ја одбележаа 950-годишницата од оснивањето на манастирот, а Вучиќ од епископот Пахомије беше одликуван со Орденот на преподобниот Прохор Пчински, јави дописникот на МИА од Белград. – Ќе го чуваме и штитиме косовскиот завет и Видовден, но ќе …

Вучиќ и Пахомије одбележаа 950 години од оснивањето на манастирот Прохор Пчински Read More »