Tag : потрошувачи

Вести Економија

Потрошувачите да внимаваат при купување производи надвор од деловниот објект, нема ништо бесплатно

МИА
Над 2700 лица во текот на минатата година се пожалиле во Организацијата на потрошувачите на Македонија. Најмногу поплаки имало во скопскиот регион, повеќе од половина...
Вести Македонија

Потрошувачите да внимаваат при купување производи надвор од деловниот објект, нема ништо бесплатно

МИА
Над 2700 лица во текот на минатата година се пожалиле во Организацијата на потрошувачите на Македонија. Најмногу поплаки имало во скопскиот регион, повеќе од половина...
Вести Економија

Истражување: Две третини од предметите на интернет се небезбедни за потрошувачите

МИА Агенција
Истражување на шест европски здруженија за заштита на потрошувачите покажува дека 66 отсто од артиклите што се купуваат на интернет се небезбедни, па дури и...
Вести Економија

Нови мрежни правила за пренос на електрична енергија усогласени со европската регулатива

МИА
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија организираше јавна расправа на која беше презентиран нацрт-предлогот на мрежните правила за пренос на...
Вести Економија

Минимален раст на трошоците за живот во декември

Слободен печат
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во декември 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.3, а индексот...
Вести Економија

Бимилк годината ја заврши како лидер во млекопроизводствената индустрија

Слободен печат
Млекара АД Битола, како една од водечките компании на домашниот пазар, во 2019 година бележи позитивни резултати во продажбата на неколку категории свои производи и...
Вести Економија

Бектеши: Наместо субвенции за нови возила, ново решение без ограничувачки фактор

Слободен печат
Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека најавената мерка за субвенции при купување нови возила нема да се применува поради ограничувачкиот фактор за задолжителна примена...
Вести Економија

ОПМ: Граѓаните да бараат фискална сметка и гарантен лист при купување на нов производ

Слободен печат
Потрошувачите најмногу се жалат на проблеми со телевизори, мобилни телефони, фрижидери и машини за перење. Не заостануваат ниту туристичките аранжмани и телекомуникациските услуги. Од Организацијата...
Вести Економија

Германските потрошувачи се загрижени за економијата

Слободен печат
Назадувањето на економијата ги загрижува потрошувачите во Германија бидејќи бизнис-лидерите гледаат знаци на стабилизација и покрај падот, покажа истражувањето во петокот. „GfK“ проценува дека индексот,...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Грејната сезона за скопјани приклучени на БЕГ почнува утре

МИА Агенција
Поради падот на надворешната температура oд утре започнува грејната сезона за потрошувачите приклучени на системот за централно греење во градот Скопје со кој управува БЕГ,...