Tag : пошти

Вести Економија Слајдер

Сите пошти во регионот се во државна сопственост

Пошта на Северна Македонија според најавите на Владата ќе се приватизира. Вицепремиерот Артан Груби најави дека за нашата пошта се заинтересирани Словенците, но дека се...
Вести Економија Слајдер

Владата дозволи Македонска пошта да започне преговори со банките

Слободен печат
Владата на денешната седница даде согласност АД „Пошта” да отпочне постапка за преговори за склучување на нов договор за соработка со банка преку која ќе...
Вести Ви Препорачуваме Економија

СКАНДАЛ: „Пошта“ со 10 милиони евра загуба, а седум директори добиле годишен бонус по 5.700 евра!

Весна Дамчевска
Заклучно со 31.12.2018 година АД Пошта има загуба од 10 милиони евра. Но тоа не го спречило ова акционерско друштво да плаќа огромни износи за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МНР се извини за скандалозната поштенска марка и се огради од Пошти

Мирослава Бурнс
Министерството за надворешни работи преку вршителот на работи во амбасадата во Белград упати извинување до српските власти во врска со грешката направена во АД „Пошта...
Вести Македонија

Армијата ќе помага во Велес за одржувањето на јавниот ред и почитување на мерката за физичка дистанца

Слободен печат
Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на денешната прес-конференција информираше за заклучоците донесени на денешната осма седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, меѓу кои и...
Вести Економија

Оневозможен поштенскиот сообраќај по копно

Слободен печат
Поради затворањето на границите размената на пошта со Албанија, Грција, Косово, Романија, Бугарија, Србија и Турција по копнен пат е оневозможена, а меѓународната пошта по...
Вести Економија

Корона вирусот целосно ги блокира испораките од странство

Слободен печат
Кризата со пандемијата од КОВИД – 19 навлезе во секоја пора од секојдневното живеење. Покрај огромното штетно влијание врз домашната економија таа го блокира и...
Вести Економија

Соработка на Асоцијацијата за е-трговија и Агенцијата за пошти

Слободен печат
Меморандумот за соработка, што воедно претставува и пристапување на Агенцијата за пошти како почесен член во Асоцијацита за е-трговија, денес го потпишаа директорката на Агенцијата...
Вести Економија

Хрватска: Се откажува доставата на пакети од Кина, на чекање се 250.000 пратки

Слободен печат
Хрватска пошта престана да испорачува мали пакувања од Кина, каде што се појави коронавирусот, па повеќе од 250.000 нарачани пакети во моментот се во мирување....