6.8 C
Скопје

Tag : петра квитова

Останатo Спорт

Австралија опен: Ѓоковиќ се намачи, крај за Вавринка и Квитова!

Слободен печат
Првиот светски рекет имаше тежок меч во второто коло на тенискиот грен слем турнир во Мелбурн, во дури пет сета со 3:2 (6:3, 6:7, 7:6,...
Останатo Спорт

Австралија Опен: Ѓоковиќ со рутинска победа ја започна одбраната на титулата

Слободен печат
Првиот носител на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ, со победа во три сета ја започна одбраната на титулата. Прва жртва на Ѓоковиќ е францускиот тенисер Жереми...
Останатo Спорт

Кенин е последната полуфиналистка на „Ролан Гарос“

Слободен печат
Уште пред одигрувањето на денешниот четвртфинален дуел се знаеше дека САД ќе има претставник во наредната фаза, во американскиот дуел во женска конкуренција Софија Кенин...
Останатo Спорт

Ролан Гарос: Квитова во полуфиналето по осум години

Слободен печат
Нетипично за женскиот дел од турнирот, во првиот сет имаше само еден брејк кој го направи Квитова во четвртиот гем со кој поведе со 3:1....
Останатo Спорт

Квитова рутински на „Ролан Гарос“, Циципас го елиминираше Димитров

Слободен печат
Во женска конкуренција чешката тенисерка Петра Квитова успеа да ја елиминира Жанг Шуаи од Кина во осминафиналето на грен слем турнирот „Ролан Гарос“. На мечот...
Останатo Спорт

Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Слободен печат
Организаторите на најстариот грен слен турнир, Вимблдон, вчера и официјално го откажаа овогодинешното издание поради пандемијата на коронавирусот. Од Ол Ингланд клубот порачаа дека 134....