4.2 C
Скопје

Tag : Партизани

Вести Скопје

Положено свежо цвеќе пред спомениците на партизанските гробишта во Бутел и пред Генерал Михајло Апостолски

Слободен печат
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, претседателката на Советот на град Скопје, Љубица Јанчева и секретарката на градот Викторија Аврамовска Мадиќ, ги предводеа делегациите кои денеска...
Вести Македонија

Одбележана 75 годишнина од стрелањето на 16-те партизани на Тетовското Кале

МИА агенција
Општинската организација на Сојузот на борци во Тетово и Музејот на тетовскиот крај денеска го одбележаа стрелањето на 16-те партизани на Тетовското Кале, инаку членови...
Вести Македонија

Граѓанско помирување, втемелено врз правда и одговорност, порача шефот на државата

МИА Агенција
Карактерот на еден народ се вреднува според предизвиците со кои има храброст да се соочи. За време на Втората светска војна, граѓаните на Македонија имаа...
Вести Македонија Слободна ТВ

Седумдесет и четири години од крајот на ѕверствата на Хитлер (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат
...