-7 C
Скопје

Tag : пахор

Вести Македонија Слајдер

Средбата Заев-Пахор ги реафирмираше одличните билатерални односи меѓу Македонија и Словенија

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска придружуван од заменик-претседателот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски и претставници од повеќе...
Вести Македонија

Пахор: Скопје и Софија да најдат компромисно решение

Северна Македонија и Бугарија да најдат компромисно решение доколку имаат некакви недоразбирања, но тоа да не го доведе во прашање одржувањето на меѓувладината конференција, истакна...
Вести Македонија Слајдер

Пахор: Меѓувладината конференција да почне без одложување, ова е прилика што ЕУ не смее да ја пропушти (ВИДЕО)

Слободен печат
Меѓувладината конференција да се одржи веднаш и без одлагање. Ова е приликата што ЕУ не смее да ја пропушти, е недвосмилената и директна порака што...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Воени почести за пречекот на претседателот на Словенија Борут Пахор

Слободен печат
Во Вила Водно се одржува церемонија со највисоки државни и воени почести за пречекот на претседателот на Словенија Борут Пахор. Претседателот на Словенија Борут Пахор...
Вести Скопје

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради посетата на словенскиот претседател

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи информира дека утре и задутре ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по улиците на поширокото централно подрачје на град...
Вести Регион

Пахор ја одложи средбата на Процесот Брдо-Бриони заради коронавирусот

Слободен печат
Словенечкиот претседател, Борут Пахор ја одложи средбата на Процесот Брдо-Бриони, што требаше да се одржи в понеделник, 29 јуни, во Крањ, поради епидемиолошката состојба. Пахор...
Вести Свет

Пахор: Мораме да си помагаме во овие тешки времиња

Слободен печат
Словенечкиот претседател Борут Пахор ги повика граѓаните, секој во своите можности да ја помогне колективната борба против коронавирусот. Вонредно обраќање на Пахор доаѓа откако Владата...
Вести Свет

Пахор официјално го предложи Јанша за мандатар на новата словенечка влада

Слободен печат
Претседателот на Словенија Борут Пахор го предложи Јанез Јанша за мандатар за состав на новата влада, јави дописникот на МИА од Љубљана. Предлогот за мандатар...
Вести Македонија

Воведување на „трајни дозволи за работа” во земјите членки на „Мал-Шенген“

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски ја продолжи официјалната посета на Србија, со престој во Нови Сад каде учествуваше на 4. Регионален младински форум. Како што јави дописникот...
Вести Македонија

Пендаровски-Пахор: Не постои друга алтернатива, освен европската интеграција

Слободен печат
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска во Нови Сад, се сретна со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на 4. Регионален...