• отпор

Водачот на отпорот во Авганистан се закани дека ќе ја продолжи борбата против талибанците

 Водачот на отпорот против талибанците во Авганистан денеска објави дека борбата ќе продолжи, јави ДПА. „Нема да се откажеме од борбата за Алах, слобода и правда”, напиша на Фејсбук водачот на авганистанскиот национален фронт за отпор, Ахмад Масуд. Неговата изјава најверојатно е одговор на непотврдените извештаи дека Панџшир, единствената провинција надвор од талибанската контрола, била …

Водачот на отпорот во Авганистан се закани дека ќе ја продолжи борбата против талибанците Read More »