23.8 C
Скопје

Tag : опек

Вести Економија

Цените на нафтата се искачија на 68 долари

Слободен печат
Ценита на нафтата пораснаа во средата на меѓународните пазари за 68 долари, поттикнати од прогнозата на ОЕЦД за опоравување на светската економија од корона кризата...
Вести Економија

Цената на нафтата падна поради растот на инфекции

Слободен печат
Цените на нафтата денеска се лизнаа бидејќи трговците стравуваат дека новиот бран од инфекции со корона вирусот Ковид – 19 и заострувањето на мерките за...
Вести Економија

Глобалната понуда на нафта на најниско ниво за десет години

Слободен печат
Глобалната понуда на нафта во јуни изнесува вкупно 86.860.000 барели, што пак е на најниско ниво за последните десет години. Според месечниот извештај на Меѓународната...
Вести Економија

Русија сака да формира „ОПЕК“ за производството на гас

Слободен печат
Русија сака да склучи договор со најголемите производители на природен гас и да формира тело кое ќе наликува на телото во кое членуваат најголемите производители...
Вести Економија

Цената на „Брент“ го достигна нивото од почетокот на март

Слободен печат
Пораснаа фјучерсите за северноморската нафта од типот „Брент“ за испорака во август на лондонската берза за 1,7 отсто. Со денешниот пораст цената на северноморската нафта...
Вести Економија

ОПЕК: Се разгледуваат две опции за следниот период

Слободен печат
Земјите кои го сочинуваат ОПЕК плус разгледуваат две опции за намалување на производството на нафта, изјавил за „РИА“ член на една од делегациите. – Во...
Вести Економија

Падот на залихите и најавите за намалување на производството ја креваат цената на нафтата

Слободен печат
Цената на нафтата веќе пет недели со ред е во стабилен раст кој е детерминиран од намалување на залихите, најавите за дополнително намалување на производството...
Вести Економија

Саудиска Арабија ги дигна цените на нафтата за испорака во Азија

Слободен печат
Според извештаите од неколку рафинерии, Ријад во јули планира да ја зголеми продажната цена на лесната нафта за арапските земји за 3,80 долари за барел....
Вести Свет

Поради падот на цената нафтата девалвираа повеќе странски валути

МИА Агенција
Падот на цената на нафтата на светските берзи обесцени некои валути како руската рубља, индиската рупија и канадскиот долар, јавија светските медиуми. Американскот долар денеска...
Вести Свет

Нафтената војна заврши, но поради коронавирусот цените на бензините остануваат ниски

Слободен печат
Саудиска Арабија, Русија и другите земји извознички на нафта од ОПЕК+ и групата Г-20 синоќа склучија конечен договор за кратење на вадењето сурова нафта во...