6 C
Скопје

Tag : олеснување

Вести Регион

Бугарија ги олеснува анти-ковид мерките на 1 април

Слободен печат
Властите во Бугарија се решија за олеснување на анти-ковид мерките по 31 март, објави денеска на брифинг министерот за здравство, Костадин Ангелов. Децата ќе се...
Вести Свет

ЕУ ги ревидира правилата за патување: Олабавени рестрикциите за шест земји, меѓу нив и Руанда

Слободен печат
Советот на Европската Унија (ЕУ) денеска прифати да ги олесни рестрикциите за патувања од и кон шест земји врз основа на епидемиолошката состојба. Станува збор...
Вести Свет

СЗО: Пораст на бројот на заразени по олеснување на мерките, пандемијата не е завршена

Слободен печат
Во некои земји е забележано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот по олеснувањето на мерките, што покажува дека пандемијата не е завршена, предупреди денеска...
Вести Свет

Луксембург ги ублажува мерките и на граѓаните им дели маски

МИА Агенција
Властите во Луксембург денеска почнаа да ги олеснуваат ограничувањата наметнати за борба со новиот коронавирус, но воведе задолжително носење маски во затворени простории како и...
Вести Свет

СЗО: Европа во центарот на кризата – следните недели клучни!

Слободен печат
Европа во моментов се наоѓа во центарот на пандемијата Ковид – 19, а бројот на заболени се приближува кон милион, соопшти денеска регионалниот директор на...
Вести Свет

Италија во преодна фаза на укинување на блокадите – Италијанците се враќаат на работа

Слободен печат
Во Италија за 20 дена ќе се премина на фтората фаза кон излез од моменталните блокади, а со цел постепено враќање кон работните активности во...
Вести Македонија

ФЗО: Осигурениците можат да отворат боледување и по телефон

Слободен печат
Фондот за здравстено осигурување презема вонредни мерки за олеснување на процедурите за користење на услугите од страна на здравствените осигуреници. Од таму апелираат граѓаните да...