15.8 C
Скопје

Tag : неработен

Вести Македонија

ССМ: Долгоочекуваното право недела како неработен ден станува реалност

Слободен печат
Сојузот на синдикатите е задоволен што Владата го усвои предлог-текстот на законското решение кое треба да овозможи недела да биде неработен ден и побара пратениците...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Недела неработен ден од 1 октомври

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев на прес конференција информираше дека Владата го утврди текстот на измените и надополнувањата на Законите за работни односи и Законот за трговски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Законските измени за недела да биде неработен ден, месецов на владина седница

МИА Агенција
Владата ги подготви законските измени кои ја дефинираат недела како неработен ден. Прецизирани се дејностите во кои неделниот одмор може да се замени и со...
Вести Македонија Слајдер

Божик – 7 јануари неработен ден за сите граѓани

Горан Наумовски
Првиот ден на Божик – 7 јануари (четврток) според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд...
Вести Македонија Слајдер

МТСП: Први јануари е неработен ден за сите граѓани

Слободен печат
 Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 1 јануари 2021 година (петок),...
Вести Македонија Слајдер

Предлогот недела да биде неработен ден е позитивно оценет од ЕСС, ќе продолжи да се бара најприфатливо решение

Слободен печат
Предлогот недела да биде неработен ден е позитивно оценет од страна на Економско-социјалниот совет во кој членуваат синдикатите, работодавачите и Владата како социјални партнери. На...
Вести Македонија Слајдер

МТСП: Петок, 5 јуни е неработен ден за сите граѓани

МИА Агенција
Министерството за труд и социјална политика информира дека 5 јуни (петок) е неработен ден за сите граѓани во Република Северна Македонија. Владата на Република Северна...
Вести Македонија

Денот на трудот 1 Мај неработен за сите граѓани

Денот на трудот – 1 Мај (петок) е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од...
Вести Македонија

Петок, ден пред Духовден е неработен

Слободен печат
Министерството за  труд и социјална политика соопштува, дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија (“Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 14 јуни...
Вести Македонија

Први мај неработен за сите граѓани

Слободен печат
Први мај (среда), е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Истовремено, од Министерството на сите...