20.8 C
Скопје

Tag : народна банка

Вести Економија

„Фич”: Кредибилната политика на Народната банка резултира со ниска инфлација и финансиска стабилност

Слободен печат
Македонската економија се карактеризира со ниска инфлација и финансиска стабилност како резултат на водењето кредибилна финансиска и макроекономска политика, конзистентни со стратегијата на стабилен курс...
Вести Економија

Ангеловска-Бежоска: „Признанието од „Централ бенкинг“ е лично задоволство, но и за колегите од Народна банка

Слободен печат
„Централ бенкинг“ ја издвои гувернерката на народната банка Анита Ангеловска-Бежоска меѓу трите гувернерки од светот коишто успешно се справуваат со актуелната криза, поврзана со Ковид-19....
Вести Македонија

ДКСК од Народна банка добила документ за кинеските вакцини

Слободен печат
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) е при крај со предметот за набавката на вакцините за ковид-19 и има информации што не се сѐ...
Вести Економија Слајдер

Нацевска: Податоците покажуваат дека мерките преземени од Народната банка дадоа резултати во досегашниот тек на корона-кризата

Слободен печат
Податоците покажуваат дека мерките преземени од Народната банка дадоа резултати во досегашниот тек на корона-кризата. Меѓу другото, условите за кредитирање и натаму се олабавени, што...
Вести Економија

Просечната каматна стапка во март бележи намалување кај вкупните кредити и депозити

Слободен печат
Во март е забележано намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и на депозити, објави денеска Народната банка. Според податоците на централната банка, во...
Вести Економија

Соработка со Хрватската народна банка како дел од Регионалната програма на ЕУ за централните банки од земјите на Западен Балкан

Слободен печат
Во рамките на Регионалната програма за јакнење на капацитетите на централните банки на земјите кандидатки и потенцијални кандидатки за членство во ЕУ од Западен Балкан,...
Вести Економија

НУК со Иницијатива до Народната банка за менување на законските прописи

Слободен печат
 Независната угостителска комора (НУК) достави Иницијатива до Народната банка за промена на законските акти и прописи со што ќе им се дозволи на комерцијалните банки...
Вести Економија

НБ: Макроекономските параметри поволни и без поголеми отстапувања во однос на очекувањата

Слободен печат
 Движењата кај основните макроекономските параметри се поволни и без поголеми отстапувања во однос на очекувањата кога се уште постојат неизвесност и ризици од пандемијата предизвикана...
Вести Економија

Состанок со Одделот за статистика на ММФ: Народната банка објавува висококвалитетни статистички податоци

Слободен печат
И покрај предизвиците со пандемијата, Народната банка објавува висококвалитетни статистички податоци, коишто се усогласени со највисоките меѓународни стандарди коишто ги исполнуваат само 26 земји во...
Вести Економија

Амбасадорот Коп: Холандија и натаму ќе дава силна поддршка за земјата и за Народната банка

Слободен печат
Како претставник на Северна Македонија во конституенците на MМФ, Светската банка и ЕБОР, Холандија и натаму ќе обезбедува силна поддршка за земјата и за Народната...