ВИДЕО: Цунами ja погоди Тонга по огромна ерупција на вулкан

Цунами бранови предизвикани од џиновска подводна вулканска ерупција ја погодија пацифичката земја Тонга. Снимките на социјалните мрежи покажаа дека водата збришува црква и неколку домови, а очевидци велат дека пепел паѓа над главниот град Нукуалофа. Предупредувањето за цунами ги натера жителите да се искачуваат на повисоките места. Ерупцијата на вулканот Хунга Тонга-Хунга Хаапаи предизвика потреси …

ВИДЕО: Цунами ja погоди Тонга по огромна ерупција на вулкан Read More »