24.8 C
Скопје

Tag : мзшв

Вести Македонија

Договори за набавка на приклучна земјоделска механизација на седум млади земјоделци во Ресен

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Општина Ресен ќе додели договори за набавка на приклучна земјоделска механизација на седум млади земјоделци....
Вести Македонија

Хоџа: Продолжува поддршката од Турција за македонското земјоделство

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа попладнево имаше работна средба со својот турски колега, Бекир Пакдемирли. По средбата, Хоџа изјави дека земјава добива континуирана...
Вести Македонија

Даути: Врнежите се добредојдени, нека има доволно влага за непречена обработка на почвата

Слободен печат
Дождовите што го зафатија регионот, ќе се одразат поволно за претстојната сеидба, информираа денеска надлежните од подрачната единица Куманово при Министерството за земјоделство, водостопанство и...
Вести Македонија

Хоџа и Нуредини на средба со претставници на турската агенција ТАРСИМ: Воспоставување на систем на земјоделско осигурување

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа и министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини остварија средба со претставници на турската агенција...
Вести Македонија

Тутунарите утре на нова средба со министерот: Да се зголеми динамиката на откуп, да се продолжи рокот и пунктовите да бидат отворени и во сабота

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа утре во Скопје ќе одржи средба со Иницијативниот одбор на незадоволните тутунари, Сојузот на здруженијата на тутунопроизводители...
Вести Македонија Слајдер

Состанок меѓу тутунарите и откупувачите во петок: МЗШВ ќе посредува за изнаоѓање на решение

Слободен печат
За в петок е закажан состанок на незадоволните тутунари со откупувачите, а ќе посредува Министерството за земјоделство за да се најде решение за проблемите и...
Вести Економија

Тутунарите и откупувачите на средба со министерот Хоџа

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа денеска ќе одржи работен состанок со тутунопроизводителите и откупувачите на тутун. На средбата, како што најави вчера...
Вести Економија

МЗШВ: Земјоделците да го запазат рокот за поднесување барања за субвенции

Слободен печат
МЗШВ упати апели до земјоделците да го запазат рокот за поднесување барања за да се продолжи постапката за обработка на решенијата за исплата на субвенциите. Од таму соопштуваат дека до...
Вести Економија

Во петок истекува рокот за барања за субвенции во земјоделството

Слободен печат
Уште пет дена, односно заклучно со петок (31.07.2020), земјоделците имаат рок за поднесување на барања за субвенции за Програмата за директни плаќања 2020 година. Во овој...
Вести Економија

Подрачните канцеларии на МЗШВ ќе работат и за време на викендот за аплицирање за субвенции

Слободен печат
Рокот за поднесување за барања за пријавување за субвенции за Програмата за директни плаќања за 2020 година, истекува на крајот на месецов. Со цел да им...