1 C
Скопје

Tag : мпц

Вести Македонија Слајдер

Порфириј: Важно е да се надмине расколот со Македонската црква

Слободен печат
Суштински ми е важно да се надмине расколот со Македонската црква. Оваа тема останува отворена и верувам дека ќе се дојде до решение кое ќе...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Спорот меѓу Македонската и Српската православна црква бара „упатени посредници“

Слободен печат
„Црковен спор како наследство на социјалистичка држава – тоа можеби звучи изненадувачки”. Судирот меѓу Српската православна црква и Македонската православна црква „меѓутоа, не е резултат...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МПЦ: Не сме дискутирале за легализација на канабисот во рекреативни цели, но како порок не го одобруваме

Михаило Донев
По најавите за легализација на канабисот во земјава за рекреативни цели во туристичките места, со свој став излегоа повеќе политички партии, но и невладини здруженија....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Државниот врв на гости кај г.г. Стефан – посакале успешни евроинтеграции

Слободен печат
Претседателот на Собранието, Талат Џафери на покана на поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, присуствуваше на приемот, што се приредува редовно...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ако малите хидроцентрали не се спорни за државата, не се ни за МПЦ!

Југослава Дуковска
Црквата во моментов располага со одредени финансиски средства и сметавме дека е добро тие да не седат така туку да се вложат во нешто, за...
Вести Македонија

МПЦ-ОА апелира: Да се почитуваат мерките за претстојните празници

Слободен печат
Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, во духот на препораките добиени од страна на Министерството за здравство до верските заедници, препорачува...
Вести Регион Слајдер

СПЦ пред големи промени: Еве кој ќе го чува престолот

И.И.
Според Уставот на СПЦ, Српскиот патријарх треба да биде избран најдоцна три месеци по испразнувањето на престолот. Дотогаш, чуварот на тронот, според правилата на СПЦ,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

НЕ СТАНУВА ЗБОР ЗА АВТОКЕФАЛНОСТ НА СКОПЈЕ, вели ФАНАРИ!

Љубиша Николовски
„Слободен печат“ во потрага по написот за најавите дека Вселенската Патријаршија најавува решавање на македонското црковно прашање, дојде до оригиналниот текст во „Националниот проповедник“ (Εθνικό...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Вселенската патријаршија со најава за решавање на македонското црковно прашање

Слободен печат
И покрај притисоци и закани од Руската црква и од нејзините поддржувачи во Грција и во Србија, Вселенската патријаршија е подготвена да го реши црковното...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски за писмaта до патријархот Вартоломеј: Нема ништо спорно

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски изјави дека не гледа ништо спорно во писмата што се испратени до вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автокефалноста на Македонската православна...