Tag : мој ддв

Вести Економија

Мерката викенд без ДДВ кон крајот на август, право ќе имаат само граѓаните што скенираат сметки

Слободен печат
Од владата денеска со дообјаснување за третиот пакет економски мерки. Владиниот економски советник Фатмир Битиќи појасни дека една од најавените мерки „Викенд без ДДВ“ ќе...
Вести Економија

Почна исплатата од МојДДВ за првото тримесечје од 2020 година

Слободен печат
Исплатата на парични средства за јануари, февруари и март 2020 согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица е веќе започната. Како...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Граѓаните збунети од новата верзија на апликацијата „Мој ДДВ“

Многу граѓани деновиве реагираа во однос на можноста да се откажат од повратот на данокот на додадена вредност, велејќи дека апликацијата не е јасна и...
Вести Економија Слајдер

Над 1.900 граѓани ги донирале парите од повратот на ДДВ

Слободен печат
Над 1.900 граѓани досега одлучиле да ги донираат парите кои им се враќаат од повратот на платениот ДДВ, односно од скенираните фискални сметки. Корисниците на...
Вести Економија Слајдер

#МојаНаграда само со дневни награди од 500 денари, месечните извлекувања од по 100.000 за мај и јуни нема да се одржат

Слободен печат
МојДДВ и МојДДВ #МојаНаграда во духот на солидарноста се приклучуваат кон борбата против Covid-19. Дел од фондот #МојаНаграда ќе се насочи кон борбата против Covid-19,...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Наградниот фонд од „Мој ДДВ“ ќе се крати, но ќе има уште 310.000 евра за делење

Весна Дамчевска
Владата соопшти дека ќе скрати 71.275 евра од наградната игра „Мој ДДВ, моја награда“, а според пресметките на „Слободен печат“, ова значи дека во фондот...
Вести Економија Слајдер

Се намалува наградниот фонд за „Мој ДДВ, МојаНаграда”, средствата ќе одат во Фондот за справување со Ковид-19

Слободен печат
Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на наградниот фонд на наградната игра „Мој ДДВ, МојаНаграда” и за уплата на средствата во Фондот за...
Вести Економија

На сметките на граѓаните ќе легнат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ

Слободен печат
Во текот на месец мај треба да бидат исплатени вкупно 5,59 милиони евра по основ на поврат на ДДВ, средства кои се користат за исплата...
Вести Економија

МојДДВ, #МојаНаграда: Извлечен е првиот добитник на 3 милиони денари – Среќникот е од Штип

Слободен печат
Околу 42 милиона сметки што ги скенирале 216 илјади граѓани учествуваа во јавното извлекување на главната награда на МојДДВ #MојаНаграда од три милиони денари, а најсреќниот добитник е Дејан Петков од...
Вести Економија Слајдер

ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ СТЕ МЕЃУ НИВ: Познати новите 15 добитници на 100.000 денари од „Мој ДДВ, моја награда“

Слободен печат
Извлечени се новите 15 добитници на 100.000 денари од наградната игра „Мој ДДВ, моја награда“. Во третото коло наградите во вредност од 100.000 денари ќе...