Tag : минимална

Вести Економија

Германија ја зголемува минималната плата и покрај пандемијата

Слободен печат
Минималната плата на работниците во Германија би требало да се зголеми за речиси 12 проценти и од сегашните 9,35 евра да се качи на 10,45...
Магазин Магазин слајдер Семејство

3 најубави трендови за уредување на ентериерот: Целосно нов изглед на домот со минимална инвестиција (ФОТО)

Слободен печат
Малите работи прават голема разлика, а не е задолжително тие секогаш да чинат многу… На секој ентериер добро му доаѓа некоја промена. Дури и кога...
Вести Економија Слајдер

Минималната плата се зголеми за 434 денари и изнесува 14.934 денари

Почнувајќи од април, висината на минималната нето плата се зголеми за 434 денари и изнесува 14.934 денари. Одлуката за минималната плата е објавена во Службен...
Вести Економија

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Слободен печат
Вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска смета дека покачувањето на минималната плата ги дало очекуваните резултати, односно дека го стимулирало зголемувањето и на останатите...
Вести Економија

КАКО ДА СЕ СТОПИРА МИГРАЦИЈАТА НА РАБОТНИЦИТЕ: Европската комисија предложи нешто ново, добро за вработените

Слободен печат
Со цел да се запре преселбата на жителите од источните неразвиени земји на Европската унија во западните поразвиени, Европската комисија предложи како една мерка за...
Вести Економија

Оваа земја има највисок „минимум“ во ЕУ

Слободен печат
Законската минимална плата во Луксембург е зголемена од 1 јануари и сега надминува 2.100 евра месечно. Дури и пред ова зголемување, Луксембург беше земја со...
Вести Економија Слајдер

ДАЛИ РАБОТИТЕ НА „БАУШТЕЛЕ“ ВО ГЕРМАНИЈА? Ова е многу добра вест, без разлика дали сте мајстор или помошник

Слободен печат
Синдикатите и работодавците во градежната индустрија во Германија договорија нова минимална плата за час за градежните работници, која што ќе биде 12,55 евра за помошници...
Вести Економија

Минималната пензија во Бугарија од 1 јули околу 130 евра

Слободен печат
Минималната пензија, според стаж и старост, од 1 јули ќе изнесува 250 лева (околу 130 евра), одлучија пратениците во бугарскиот Парламент. За утврдување на оваа...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Бизнис секторот ја повика Владата да го почитува мислењето на ММФ

Слободен печат
Дел од бизнис секторот во земјава смета дека Владата треба да го почитува мислењето на Меѓународниот монетарен фонд, но и дека тие претходно ги имаат...
Вести Економија

ЗГОЛЕМЕНИ СТАНДАРДИТЕ ВО ХРВАТСКА: Од првиот ден на 2020 година минималната плата ќе изнесува 435 евра

Слободен печат
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, на владина седница најави зголемување на минималната плата на 3.250 куни (435 евра) од првиот ден на 2020 година. Во мандатот...