17.8 C
Скопје

Tag : мини шенген

Вести Регион

Бесплатно движење на работниците во „Мини-Шенген“ зоната до крајот на годината

Слободен печат
Според Српската стопанска комора, договорот меѓу државните тела на Србија, Северна Македонија и Албанија, врз основа на тоа кога ќе биде возможен непречен законски проток...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ во врска so иницијативата мини-шенген што ја покрена со премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, во...
Вести Регион

Вук Јеремиќ: Главната цел на проектот „мини Шенген” е ефикасно прифаќање на мигрантите

Слободен печат
Претседателот на опозициската Народната партија (НС), Вук Јеремиќ, изјави дека главната цел на „мини Шенген” е создавање на единствен административен простор на Западен Балкан за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Со Бајден, САД ќе се залагаат за „ЕУ-гославија“

Тимоти Лес/Оpendemocracy.net
Она што е важно во меѓународната политика не е она што лидерот сака да го стори, туку она што тој мора да го стори за...
Вести Регион

Вучиќ по самитот мини Шенген: Од 10 ноември без ПЦР тестови меѓу Србија, Албанија и Северна Македонија, договор за работни дозволи

Илинка Иљоска
Српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави дека на видео состанокот за „мини Шенген”, биле донесени неколку важни одлуки чија имплементација ќе започне на 10 ноември. Како...
Вести Регион

Хоти: Ако не се постигне договор Косово ќе се врати на целосен реципроцитет со Србија

Илинка Иљоска
Косовскиот премиер Авдулах Хоти е убеден дека во наредните неколку месеци ќе се затвори дијалогот со Србија и дека конечниот резултат ќе биде меѓусебното признавање...
Вести Регион

Џаферовиќ: Против мини Шенген можат да бидат само неразумни луѓе

Слободен печат
Претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ изјави дека против иницијативата таканречена мини Шенген можат да бидат „само некои неразумни луѓе“, пренесе „Oslobodjenje.ba“....
Вести Регион

Косово доби излез на море

Илинка Иљоска
Премиерот на Албанија, Еди Рама за време на прес-конференцијата со неговиот косовски колега Авдулах Хоти, по заедничкиот состанок меѓу двете влади изјави дека во следните...
Вести Регион

За 30 дена БиХ ќе одлучи дали ќе пристапи на „мини Шенген”

Слободен печат
На денешната вонредна седница на Претседателството на БиХ во Сараево, Претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ и членовите на Претседателството на Босна...
Вести Регион

Прехранбената индустрија ќе профитира најмногу од „мини Шенгенот“

Слободен печат
Српскиот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Бранислав Недимовиќ, изјави денеска дека храната и прехранбената индустрија ќе профитираат најмногу со „мини Шенгенот”, бидејќи Србија ќе...