Tag : мини шенген

Вести Регион

Рама: Мини-Шенгенот е од стратешки интерес за сите Албанци

МИА Агенција
Албанскиот премиер Еди Рама изјави денеска, на крајот од неговата дводневна посета на Косово, дека таканаречениот балкански мини-Шенген е во интерес и на Косово и...
Вести Економија

Црвенковски: Направен тежок компромис за решавање на спорот со Грција

МИА Агенција
Иницијативата „Мини Шенген” е добра за граѓаните и економската интеграција во целиот регион на Западен Балкан (ЗБ), но некои земји не учествуваат заради суетата и...
Вести Економија

Брнабиќ: Приоритет е иницијативата мини Шенген и инфраструктурното поврзување на регионот

МИА
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на Инвестицискиот самит за Западен Балкан денеска во Лондон изјави дека регионот има големи можности кои треба многу подобро да...
Вести Македонија Слајдер

Српското Собрание го изгласа Договорот меѓу Србија и Северна Македонија за „Мини шенгенот“

МИА Агенција
Српското Собрание денеска го изгласа Договорот меѓу владите на Србија и Северна Македонија за взаемно признавање на квалификувани услуги од доверба, јави дописникот на МИА...
Вести Регион Слајдер

Курти: „Мини Шенгенот” е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Слободен печат
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген” е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот...
Вести Регион

Курти и Рама со спротивставени ставови за балканскиот „Мини Шенген”

Слободен печат
Премиерот на Косово, Албин Курти, во Тирана се сретна со премиерот на Албанија, Еди Рама. После средбата двајцата изјавија дека ќе ја продлабочат соработката. И...
Вести Регион

Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Слободен Печат
Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген” и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Села: “Мини Шенген“ е скандал, преку него се шири руско влијание во регионот

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во изјава за Косовапрес, рече дека иницијативата за балканскиот “мини Шенген“, е скандал за албанскиот политички фактор без...
Вести Регион

Рама за „мини Шенгенот“: Овој процес не запира, Косово порано или подоцна ќе седне на маса

Слободен печат
Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагираше на Фејсбук во врска со критиките упатени на негова адреса за балканскиот „мини Шенген“, и фактот дека во него...
Вести Регион

Српскиот опозиционен Народен блок бара референдум за „мини Шенген“

Слободен печат
Лидерите на опозициската коалиција Народен блок, Велимир Илиќ, Момир Стојановиќ и Мирослав Паровиќ денеска повикаа на заеднички фронт против таканаречениот „мини Шенген”. „Властите во Србија...