Tag : михаило донев

Колумни

Седењето дома нè спушти на земја

Михаило Донев
Иако сите срамежливо излегувавме на терасите и во дворовите обидувајќи се да го направиме карантинот полесен, сепак каучот овие денови и натаму ни е најдобар...
Колумни

Домашните миленичиња не знаат за полициски час

Михаило Донев
Веќе една недела во Македонија се имплементира полицискиот час, кој трае од 21.00 часот навечер до 05.00 часот наутро, како резултат на вонредната состојба предизвикана...
Ви Препорачуваме Колумни

Ајде да бидеме херои и да останеме дома!

Михаило Донев
Од денеска и официјално во земјава се воведува полициски час, а мерката ќе важи од 21.00 часот навечер до 6.00 часот наутро. Веќе неколку дена...
Колумни Слајдер

Атиџе и „Медена земја“ освоија повеќе од Оскар!

Михаило Донев
Зарем нема поубаво чувство од тоа да му направиш добро на некого, да препознаеш нешто во него и да постигнеш сето тоа да биде забележано...
Колумни

Лекции од Тоше кои не смееме да ги заборавиме

Михаило Донев
Човекот чие мото беше „ве сакам сите“ и знаеше само за искрена љубов и добрина, да беше жив, денеска ќе го прославеше 39-тиот роденден, а...
Ви Препорачуваме Колумни

Кога материјалното го победува духовното

Михаило Донев
Православните верници вчера го прославија големиот христијански празник Богојавление – Водици, кој се празнува уште од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус...
Колумни

Австралија гори, светот е во паника, политичарите на одмор

Михаило Донев
Ако постои нешто што во вистинска смисла ги поврзува филмовите и реалноста, тоа е дека во најголемата мака секогаш навидум „обичните“ луѓе се најголемите херои...
Колумни

Нѐ научи да го слушаме своето срце, музиката на Мери Фредриксон ќе живее вечно

Михаило Донев
Згасна симболот на едно време, Мери Фредриксон, „најголемата ѕвезда на деведесеттите години“, како што ја нарекуваат оние кои пораснале со нејзините песни, повеќе не е...
Колумни

Го цениме туѓото, а плукаме по своето, и тоа за 123 денари!

Михаило Донев
Под мотото „Поддржи ја продукцијата“, на официјалната страница на Фејсбук на моментално најактуелната и најпопуларната (најгледана) македонска серија „Фамилијата Марковски“, пред два дена беше објавено...
Колумни

Мила не потсети дека политиката не е најважната работа на светот!

Михаило Донев
Вчера беше недела, ден за одмор и релаксација и за полнење на батериите пред претстојната работна недела. Серии, филмови, прошетки со пријателите или едноставно безделничење,...