Tag : леонардо да винчи

Забава Магазин Магазин слајдер

Леонардо да Винчи имал само едно нешто кое не знаел да го нацрта: Цртежите на познатиот уметник се едни од најголемите мистерии на денешницата!

Слободен Печат
Пред половина милениум, фирентинскиот уметник и пронаоѓач скицирал детали од човековата анатомија неверојатно прецизно – меѓутоа, еден дел од телото никако не успеал да го...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Уметнички дела со мистериозни пораки: Овие 5 тајни се скриени во познатите слики! (ФОТО)

Слободен печат
Ништо не е како што изгледа. Делата на најголемите сликари кријат неверојатни пораки. Најпознатите дела на големите уметници често кријат тајни од нивниот живот, нивните...
Вести Свет

Никој не знае каде е најскапата слика на светот: Продадена е за рекордни 450 милиони долари

Слободен печат
Саудиски принц потрошил 450,3 милиони долари за портрет на Исус Христос, кој го насликал Леонардо да Винчи, на аукцијата одржана во Њујорк пред три години....
Магазин

Љубовен триаголник: Кои биле мажите што ги обожаваше Леонардо да Винчи? (ФОТО)

Слободен печат
Многу работи се познати за работата и за интересирањата на Леонардо да Винчи, но што знаеме за неговите љубови и страсти? Уметникот не оставил дневник....
Вести Култура Магазин

Отворена големата изложба на Леонардо да Винчи: Некои дела се позајмени од кралицата Елизабета (ФОТО)

Слободен печат
По повеќе од цела деценија подготовки, изложбата по повод обележувањето на 500-годишнината од смртта на Леонардо да Винчи конечно е отворена за јавноста. Во  музејот...
Вести Забава Култура Магазин

Утре се отвора најголемата изложба на Леонардо да Винчи: Eдна голема мистерија уште не е решена!

Слободен печат
Најголемата изложба на делата на Леонардо да Винчи ќе биде отворена утре во францускиот музеј „Лувр“, по повод 500-годишнината од смртта на уметникот. Најважното случување...
Вести Свет

Лувр со голема изложба одбележува 500 години од смртта на Да Винчи: Веќе се продадени 220.000 влезници

Слободен печат
Парискиот музеј Лувр утре ќе отвори изложба посветена на 500-годишнината од смртта на познатиот сликар Леонардо Да Винчи. На изложбата ќе има дела на Да...