6.8 C
Скопје

Tag : курц

Вести Македонија

Продолжува комуникацијата меѓу Заев и Курц во врска со теорористичкиот напад во Виена

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска оствари комуникација со неговиот австриски колега Себастијан Курц во врска со терористичкиот напад што синоќа се случи во Виена, при што...
Вести Македонија

Мицкоски испрати сочувство до Курц за терористичките напади во Виена

Слободен печат
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска упати сочувство до Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц за синоќешните терористички напади во Виена, при што се убиени четири...
Вести Македонија Слајдер

Заев го осуди терористичкиот напад во Виена и изрази сочувство до Курц

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев го осуди терористичкиот напад во Виена и изрази сочувство до австрискиот канцелар Себастијан Курц за жртвите и нивните семејства. – Шокантни вести...
Вести Свет Слајдер

Курц: Армијата ќе ја преземе заштитата на објектите за полицијата да се концентрира на терористите

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц синоќа соопшти дека армијата ќе ја преземе заштитата на објектите и локациите во Виена. За да може полицијата целосно да се концентрира на...
Вести Свет

Курц се тестираше за коронавирусот, откако близок колега бил позитивен

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги откажа сите денешни обврски и беше тестиран за новиот коронавирус, откако беше утврдено дека негов неименуван близок колега бил позитивен...
Вести Свет

Курц одбива „солидарност“ за мигрантите: Европа требаше да извлече поука од 2015 годинa

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека распределбата на бегалците во земјите на ЕУ не успеа, и порача дека ЕУ не се само Германија и Франција и оти...
Вести Свет

Курц: Австрија нема да прими бегалци од изгорениот камп за мигранти Морија

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц не дозволува Австрија да прими бегалци од изгорениот камп за мигранти Морија, на грчкиот остров Лезбос. Во видео порака објавена на...
Вести Свет

Зголемување на бројот на заразени со коронавирус во австрија, Курц бара построга контрола

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц побара построга контрола на повратниците од одморите поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус во Австрија. По престојот во една...
Вести Економија

Курц: Постигнавме добар резултат за ЕУ ​​и Австрија

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц е задоволен од исходот на Самитот на ЕУ за повеќегодишниот буџет на Унијата и фондот за обнова по кризата со коронавирусот,...
Вести Економија

Курц: Решението за буџетот на ЕУ е на дофат на рака, доколку има подготвеност за тоа

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека решението за новиот буџет на Европската унија е „на дофат на рака”, доколку има подготвеност за тоа. – Ако...