Полицијата упадна во седиштето на партијата на Себастијан Курц и изврши претрес на неговите соработници

Австриската полиција изврши акција во седиштето на владеачката партија, на актуелниот австрискиот канцелар Себастијан Курц, објавија австриските медиуми.

Австриска полиција/ Фото ЕПА

Полициските претреси започнале во раните утрински часови, а партијата на канцаларот Курц, ОВП оцени дека се работи за „политички притисок“. Лидерот на партијата во моментов е во Словенија, на Самитот ЕУ-Западен Балкан.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц/ Фото EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Австриските медиуми наведуваат дека полицијата упаднала и во куќите на најблиските соработници на Курц – портпаролот на партијата Јоханес Фришман, координаторот за медиуми Џералд Флајхман и главниот стратег на партијата Штефан Штајнер.

Претреситеполицијата ги извршила во канцелариите на федералниот канцелар и во седиштето на партијата.

Полиција Виена/ Фото EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Според медиумите, претресите имаат врска со парламентарната истражна комисија за корупциската афера „Ибица“ и истрагата во врска со „Казиното на Австрија“. Виенски „Прес“ тврди дека истрагата се води поради наводното плаќање за лажирање на анкетите на јавното мислење во дел од медиумите

Австриска полиција/ Фото EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Од партијата на австрискиот канцелар соопштија дека биле претресени и имотите на неколку луѓе и бизнисмени блиски до владеачката австриска партија

Партијата на Курц изрази и изненадување што плановите за ваквата акција полицијата им ја најавила на новинарите пред неколку недели, па денеска речиси сите медимски куќи ја пренесуваа и известуваа за полициската акција.

Видео на денот