Во Австрија владата може да падне поради скандалот со Курц

Себастијан Курц/ Фото EPA-EFE/CLEMENS BILAN

И покрај фактот што австрискиот канцелар Себастијан Курц во вторник се соочува со гласање за недоверба, неговите коалициски партнери, Зелените, продолжуваат да бараат поддршка за буџетот.

И покрај кризата што може да ја сруши владата, „ништо не го попречува усвојувањето на буџетот“, рече во саботата вицеканцеларот и лидер на Зелената партија, Вернер Коглер.

Важните проекти како што се проширување на јавниот превоз, финансирање дополнителни места во градинките, дигитализација на училиштата и набавка на вакцини против коронавирус зависат од буџетот, рече Коглер. „Ние имаме одговорност, така што ќе ја средиме“, додаде тој.

Гласање за недоверба на Курц во вторникот

Иницијативата за недоверба на канцеларот Курц ќе се гласа на вонредна седница на парламентот во вторник. Канцеларијата на Курц е под истрага за финансиска измама, но Курц ги отфрла обвинувањата и одбива да отстапи.

Но, Курц може да биде исфрлен од канцеларијата во вторник. Дури и Зелените, неговите коалициони партнери, веруваат дека 35-годишниот канцелар не треба да остане на функцијата и бараат негова оставка.

Сите очи сега се вперени кон австриските социјалдемократи. Се верува дека тие размислуваат за коалициски преговори со три други партии, вклучувајќи ја и контроверзната десничарска Партија на слободата на Австрија (FPOe).

За да се случи ова, социјалдемократите треба да ја поништат својата јавна заложба да не работат со FPOe на федерално ниво.

Потенцијалните нови коалиции веќе се договараат доколку Курц треба да се повлече

Се чини дека лидерот на социјалдемократите Памела Ренди-Вагнер ја сигнализираше таа опција кога изјави за државната телевизија ОРФ дека „итните случаи бараат итни мерки“.

Ренди -Вагнер го опиша сојузот на четири партии – Социјалдемократите, Зелените, Либералната партија НЕОС и Партијата на слободата на Австрија – како „малку веројатно, но можно“.

Лидерот на ФПО, Херберт Кикл, гласен противник на вакцинацијата против коронавирус, сигурно нема да стане министер за здравство, рече Ренди-Вагнер, додавајќи дека ќе биде подготвен да стане канцелар доколку Курц биде отстранет.

Другите австриски политички партии исто така преговараат за потенцијални алтернативни коалиции за да избегнат одржување предвремени избори.

За што е обвинет Курц?

Австрискиот канцелар Себастијан Курц и неговите најблиски соработници се осомничени дека плаќале пари на даночните обврзници на медиумите за да објават позитивни написи за Курц и неговата партија, соопштија во средата обвинителите.

Позадината на кризата е истрагата што ја започна државното обвинителство за економски криминал против Курц и неколку други истакнати членови на ОВВП. Тие се обвинети за проневера на даночни пари во 2017 година, кои ги користеа за медиумски кампањи во корист на народот.

Курц исто така е под истрага за наводно давање лажно сведочење пред собраниската комисија за расветлување на т.н Скандалот на Ибица среде падот на тогашната популистичко-либерална влада во пролетта 2019 година, составен од популисти и екстремната десница. И за тој случај, Курц се изјасни за невин.

Видео на денот