12.8 C
Скопје

Tag : кејт брнз

Вести Македонија

Заев – Брнз: Извршната наредба на претседателот Бајден нѐ штити од нарушувања на мирот и стабилноста

Слободен печат
Претседателот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...
Вести Македонија Слајдер

Брнз: Северна Македонија направи чекор напред со Преспанскиот договор и НАТО, но тој чекор мора да се одржува

Слободен печат
Американската амбасадорка во земјава, Кејт Брнз денеска во обраќање на потпишувањето на договорот за грант меѓу Северна Македонија и САД оцени дека земјава постигнала евидентен...
Вести Македонија Слајдер

Заев – Брнз: Искажана поддршка за борбата против корупцијата, европските реформи и можностите за унапредување на билатералната и економска соработка

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вчера на средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави во нашата земја, Кејт Брнз разговарале за...
Вести Македонија

Брнз: Попис треба да има, изборите не се решение за сите проблеми

Слободен печат
Треба да се направи попис. Имаме доверба, имаме очекувања дека пописот ќе се изведе професионално и ќе се користи за прибирање прецизни податоци што ќе...
Вести Македонија

Брнз: Имаме доверба во Владата дека ќе се договори со Бугарија

Слободен печат
Кога станува збор за влезот во ЕУ ние сме многу разочарани што Бугарија одлучи да го блокира почетокот на преговорите. Во повеќе наврати го кажавме...
Вести Македонија

Американската амбасадорка Брнз го честиташе пласманот на фудбалската репрезентација на ЕП

Слободен печат
Американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз им честиташе на македонските фудбалери за пласманот на Европското првенство. -Честитки за историското квалификување за Европското првенство во фудбал....
Вести Ви Препорачуваме Економија

Хуавеј ќе почека за влез во Македонија!

Илинка Иљоска
Дел од договорот за кој американскиот претседател Доналд Трамп ги пофали српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Абдула Хоти со зборовите: „Со тоа тие...
Вести Македонија

Средба Маричиќ – Брнз: САД се силен сојузник во реформите за владеење на правото и градење на силни и независни институции

Слободен печат
Силна поддршка од Соединетите Американски Држави во исполнување на стратешките приоритети и реформите за владеење на правото, како и продолжување на силното партнерство, е очекувањето...
Вести Македонија

Амбасадорката Брнз за волонтерите на Црвениот крст: Вие сте инспирација за иднината на оваа земја

Слободен печат
Амбасадорката на САД, Кејт Брнз денеска беше во посета на Центарот за логистика на Црвен крст во Момин Поток во Скопје каде со генералниот секретар...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Благодарение на Амбасадата на САД ќе имаме кабинет со биосејфти ниво 3 во делот на микробиологијата

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче, при денешната посета на реновираниот дел во лабораторијата при Институтот за јавно здравје, и се заблагодари на амбасадорката на САД Кејт Брнз за...