12.8 C
Скопје

Tag : изборите

Свет

Путин: Изборите во септември се настан од најголемо значење

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин ги опиша претстојните парламентарни и локални избори, кои ќе се одржат во септември, како „настан од најголемо значење”, нагласувајќи дека мора...
Вести Свет

Русија планира да им забрани на приврзаниците на Навални да учествуваат на изборите

МИА Агенција
Следната недела рускиот Парламент ќе расправа за предлог-законот со кој се забранува членови на „екстремистички” организации да учествуваат на изборите. Таквиот потег има за цел...
Вести Регион Слајдер

На изборите во Албанија до 11 часот одѕивот на гласачи е 20 отсто

МИА Агенција
Правото на глас до 11 часот на денешните парламентарни избори во Албанија го оствариле 20,06 отсто од вкупно запишаните 3.588.869 гласачи во единственот избирачки список....
Вести Регион

На изборите во Бугарија ќе се гласа само машински

МИА Агенција
По неколкучасовна расправа, бугарскиот Парламент денеска едногласно, во прво читање, ги усвои измените во изборните правила, што беа предложени од партијата на „Има таков народ”....
Свет

Чиле ги одложи изборите поради пандемијата

МИА Агенција
Чилеанскиот Парламент го одобри нацрт-законот поднесен од претседателот Себастијан Пинера за одложување на изборите на локалните и регионални избори што беа закажани на 15 и...
Свет

Илјадници демонстранти против Нетанјаху три дена пред изборите во Израел

МИА Агенција
Илјадници Израелци синоќа протестираа во Ерусалим пред резиденцијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху, барајќи негова оставка, бидејќи тој се надева на политички опстанок на парламентарните избори...
Вести Свет

Врховниот суд на САД ги одби молбите на Трамп поврзани со изборите

МИА Агенција
Врховниот суд на САД денеска формално ги отфрли барањата за брзо разгледување на случаите во врска со исходот од изборите во пет држави, во кои...
Свет Слајдер

На митинг во Џорџија Трамп со бараж од поплаки за изборите

МИА Агенција
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на митинг во Џорџија поддржа двајца републикански кандидати за во Сенатот, се пожали за својот пораз, и ги повика гласачите од оваа...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Првпат во јавноста по поразот на изборите – Ликовите на Меланија и Доналд Трамп кажуваат сè!

Слободен печат
Трамп со намуртен израз на лицето со сопругата Меланија објави уште една своја должност… По поразот на претседателските избори Доналд Трамп мнгу пати се огласи...
Вести Македонија

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција
На темите што преовладуваат во изборната кампања, на улогата на албанскиот фактор во постизборните калкулации за формирање влада, но и на Договорот од Преспа, го...