Tag : ирска

Вести Регион Слајдер

Српска докторка расистички навредува студентка од Ирска: Излези од лифтот бидејќи си црна крава (ВИДЕО)

Слободен печат
На социјалните мрежи во Србија се шири снимка, која била направена во лифт во Нови Сад, каде како што тврди лицето што го објави видеото...
Вести Свет

Изгласана новата коалициска Влада во Ирска

Слободен печат
Членови на двете ирски водечки партии на централната десница и помалата Зелена партија синоќа гласаа за формирање нова коалициска влада, која ќе се фокусира на...
Вести Свет

Варадкар и Мартин ќе ротираат на премиерската функција во Ирска

Слободен печат
Актуелниот премиер на Ирска и лидер на Фајн геал, Лео Варадкар ќе ја дели функцијата со лидерот на опозициската партија Фијан фол, Мајкл Мартин, така...
Вести Свет

Во Ирска забрането наводнување на градините во наредните шест недели

Слободен печат
Ирските власти воведоа шестнеделна забрана за користење на градинарски црева, откако земјата што е позната по дождовите, имаше најсушна пролет. Одлуката ќе биде во сила...
Вести Економија

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат
Пабовите во Ирска ќе видат затворени најмалку до август поради пандемијата со Ковид-19,  поради што на многу од нив им се заканува банкрот, а околу...
Вести Македонија

Спасовски: Имаме взаемен интерес за поблиска соработка со Ирска

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска имаше срдечен и пријателски телефонски разгоовор со премиерот на Ирска, Лео Варадкар во кој доминираат...
Вести Економија

Ирски „Рајанер“ обновува дел од закажаните летови

Слободен печат
Доколку европските власти ги отстранат ограничувањата за летови во рамки на Унијата ирската нискобуџетна авио компанија најави дека од 1 јули ќе продолжи со 40...
Вести Свет

Во Ирска приведен маж обвинет за смртта на Виетнамците пронајдени во камион

Слободен печат
Во Ирска вчера е уапсен 40-годишен маж под сомневање дека е поврзан со смртта на 39 виетнамски мигранти, чии тела во октомври минатата година беа...
Вести Свет

Ирска ја израмни кривата на епидемијата, не очекува нов пик

Слободен печат
Ирска успеа да ја изранми кривата на случаи на зараза со новиот коронавирус и веќе не очекува нагорна линија на раст на кривата на заразени,...
Вести Свет

Историски договор за коалиција на ривалските партии во Ирска

Слободен печат
Лидерите на ривалските партии во Ирска, Фијана Фол и Фине Геил, прв пат во историјата постигнаа договор заедно да владеат со земјата доколку добијат дополнителна...