25 C
Скопје

Tag : Ирена Стефоска

Култура

Битолското Ислахане се става под привремена заштита, изјави министерката Ирена Стефоска на Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите

Слободен печат
По повод Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите – 18 Април, министерката за култура Ирена Стефоска престојуваше во Битола, каде посети неколку значајни културно-историски добра,...
Вести Македонија

Стефоска: Објектот Исхлане во Битола го ставаме во привремена заштита

Слободен печат
Завод и Музеј-Битола објектот Исхлане, некогашното занаетчиско училиште во тој град станува дел од списокот на објекти под привремена заштита, изјави министерката за култура Ирена...
Вести Култура

Стефоска: Соработка со Грција за реставрација на византиското наследство во Македонија

Слободен печат
Министерката за култура Ирена Стефоска на својот ФБ профил сподели дека со грчка професионална помош ќе се раставрира дел од визанстиското културно наследство на македонска...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Министерката Стефоска за случајот „Парк“: На општините не им е гајле за УНЕСКО, ќе барам одземање на ингеренциите!

Југослава Дуковска
Очигледно дека општините Охрид и Струга немаат волја за заштита на светското природно и културно наследство впишано во УНЕСКО. Оттаму, ќе иницирам пред Владата да...
Вести Македонија Слајдер

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат
Охрид мора да биде приоритет и стратешка цел на сите и да постои консензус, без оглед кој е на власт, смета министерката за култура Ирена...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ВИДЕО | Стефоска: Годишниот конкурс на Министерството за култура е далеку од идеален, но одолеавме на сите притисоци

Александра Бубевска
Невозможно е одеднаш да се решат повеќедецениски наталожените проблеми од кои што е дел и конкурсот за проекти од нациионален интерес на Министерството за култура,...
Културен печат

Министерство за култура: Рекорден број апликации за државна поддршка

Тони Димков
На Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година по дејности и области пристигнале 6.352 апликации. Конкурсите за поддршка на...
Културен печат Слајдер

Министерството за култура најави рекорден буџет за заштита на културното наследство за 2021 година

Тони Димков
Министерката за култура Ирена Стефоска ја почна прес-конференцијата со информацијата дека на 98-тиот ден од новиот мандат, Владата ги усвоила заклучоците во врска со информацијата...
Вести Македонија Слајдер

Офицерскиот дом во Битола ќе блесне со сиот сјај, Заев и Стефоска се уверија лично

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска заедно со министерката за култура Ирена Стефоска извршија обиколка и се информираа за динамиката на реконструкцијата на Офицерскиот дом во Битола,...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ВИДЕО | Стефоска: Кога културното добро е во опасност мора да се мобилизираат сите ресурси во државата

Слободен печат
По седум години откако е инициран проектот за конзервација на црквата Св. Ѓорѓи во Курбиново конечно почна и реализцијата на конзевацијата на архитектурата, кажа Ирена...