Tag : Инвестирање

Вести Економија

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат
Инвеститорите во криптовалути со нетрпение го чекаат мај кога би требало да се случи, според многу аналитичари, денот Д за биткоинот. На 12 мај оваа...
Вести Економија

Објавени огласи за четири мерки за подобрување на конкурентноста на деловните субјекти

Слободен печат
Министерството за економија објави четири јавни повици во рамки на Програмата за конкурентност и иновации и претприемништво за 2020 година наменети за поддршка на домашните...
Вести Економија

Бислимоски – Морено: Шпански инвеститори ги разгледуваат можностите за вложување во обновливи извори за енергија

Слободен печат
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги Марко Бислимоски заедно со членовите остварија средба со директорката на регионалната канцеларија за економски прашања на...
Вести Економија

ЕУ: Во „сината економија“ ќе инвестираме 75 милиони евра

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) и Европскиот инвестициски фонд (ЕИФ) го лансираат проектот “БлуИнвест Фонд”, капитален фонд за поддршка на сината економија, односно проекти поврзани за заштита...
Вести Економија

Туризмот има потенцијал, потребна е системска поддршка

Слободен печат
Туристичко – угостителската комора (ТУК) и  Националната Асоцијација за дојдовен туризам (НАИТМ) одржаа прес конференција во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) со фокус на...
Вести Економија

МИЛИЈАРДЕРИ ОД СЕНКА: Заработуваат големи пари, а никој не знае ниту кои се (ВИДЕО)

Слободен печат
Фамилијата Ван дер Ворм се ретки милијардери кои својот живот го држат далеку од очите на јавноста. Таа фамилија од Данска го изградила своето царство...
Вести Економија

Условите за инвестирање во Македонија препознаени како особено поволни во Чешка

МИА Агенција
Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива за домашни компании Хисен Џемаили...
Вести Економија

Њујорк: Анѓушев на средби со американски бизнисмени

Слободен печат
Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски за време на работната посета...
Вести Економија

Заев: Вложувањето во човечки капитал исто значајно како капиталните инвестиции

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев смета дека вложувањето во човечките ресурси за државата е значајно исто колку и капиталните инвестиции, особено, како што вели, во недостиг на...
Вести Економија

Заев до иселениците: Инвестирајте во татковината

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерот без ресор, задолжен за дијаспора Едмонд Адеми, синоќа се сретнаа со повеќе претставници...