гваидо Archives - Слободен печат

Tag : гваидо

Вести Планета

Поради поддршката за Мадуро, САД планираат санкции за Русија

Слободен печат
Американските власти планираат санкции кон Русија поради поддршката за претседателот Николас Мадуро, изјави американскиот претставник задолжен за Венецуела, Елиот Абрамс. – Разгледуваме каква улога има...
Вести Планета

Пука опозицијата во Венецуела

Слободен печат
Група мали венецуелски опозициски партии почна преговори со претседателот Николас Мадуро, без согласност на опозицискиот лидер Хуан Гваидо. Претставниците на неколку опозициски партии и блиски...
Вести Планета

Грција по примерот на ЕУ ќе го признае Гваидо

Слободен печат
Грчкото Министерство за надворешни работи денеска објави дека оваа земја по примерот на ЕУ ќе го признае лидерот на опозицијата во Венедуела, Хуан Гваидо, информираат...
Вести Планета

ПУТИН ЗА ГВАИДО: Бог не ни одговори дали го прифатил за претседател!

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин, коментирајќи го обраќањето на лидерот на опозицијата во Венецуела Хуан Гваидо до Бог, нагласи дека од Господ, во таа прилика, Гваидо...
Вести Планета

Гваидо не се надева на преговори со претседателот Мадуро

Слободен печат
Венецуелскиот лидер на опозицијата, Хуан Гваидо, нагласи дека никогаш нема да биде добар момент за разговори со претседателот Николас Мадуро. – Никогаш нема да биде...
Вести Планета

Гваидо не ја исклучува можноста за воена интервенција

Слободен печат
Како што најави лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гваидо, военото решение во оваа држава за ставање на крај ка политичката криза и натаму е...
Вести Планета

Гваидо обвинет дека е предводник на мафија и креатор на корупциска шема

Слободен печат
Главниот обвинител на Венецуела, Тарек Вилијам Саб, посочи дека лидерот на опозицијата Хуан Гваидо е творец на наводна јавна шема на корупција. Саб вели дека...
Вести Планета

Гваидо нема намера да преговара со Мадуро!

Слободен печат
Опозицискиот лидер во Венецуела Хуан Гваидо изјави дека опозицијата во моментов не планира да учествува во новата рунда преговори во Норвич со претставниците на претседателот...
Вести Планета

Гваидо најави продолжување на протестите во Венецуела!

Слободен печат
Венецуелскиот лидер на опозицијата, Хуан Гваидо, нагласи дека ќе продолжи со протести откако разговорите со официјалните претставници на венецуелската влада во Норвешка завршија синоќа без...
Вести Планета

Драмата во Венецуела продолжува: Заменикот на Гваидо доби мерка притвор

Слободен печат
Врховниот суд на Венецуела денеска му одреди мерка притвор на потпретседателот на венецуелското Национално собрание, Едгар Замбрано и нареди да биде притворен во воениот затвор...