6.8 C
Скопје

Tag : Гоце Делчев

Вести Македонија Слајдер

За Гоце Делчев ќе расправа Мешовитата македонско – бугарска комисија

Слободен печат
Записникот од десеттата средба, учебниците за седмо одделение кај нас, како и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат теми...
Вести Македонија Слајдер

Гоце Делчев е Македонец и Бугарите добро го знаат тоа

Соња Христовска Угриновска
По патот за ослободувањето на народите оделе Грците, Србите, Бугарите и по тој пат треба да одиме и ние Македонците, за да се ослободиме од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Владо Поповски за „Слободен печат“: Допрва ќе имаме мака со Бугарите

Соња Христовска Угриновска
За нашите историчари нема дилема кој и што бил Гоце Делчев, но и што се крие зад „бугарската приказна“. Историчарот Владо Поповски се согласува со...
Вести Македонија

Владини претставници положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Слободен печат
Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски во име на Владата денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас” по повод 149...
Вести Македонија

Делчево ќе ја одбележи годишнината од раѓањето на патронот Гоце Делчев со почитување на заштитни мерки

Слободен печат
Одбележувањето на 149 години од раѓањето на великанот и патронот на Делчево, Гоце Делчев, Општина Делчево ќе го одбележи со помал број на посетители поради...
Вести Македонија

Османи: Разлики се во нијанси за прашањето за Гоце Делчев, во ДУИ нема раскол, туку жива дебата

Слободен печат
Прашањето за Гоце Делчев е отворено во комисиите уште во ноември минатата година, меѓутоа направени се некоку обиди. Мислам дека во однос на содржината во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Каракачанов откри детали од средбата со Заев: Има време до петок, во спротивно опциите се две!

Слободен печат
Иако има само неколку дена до крајот на процесот, до петок, тие имаат можност да корегираат се што во меѓувреме пропуштиле, па да видиме дали...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се крие и не го кажува ставот за Делчев и македонскиот јазик

Слободен печат
Зоран Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик. Заев спрема Декларација на...
Вести Македонија Слајдер

Владата ги демантира тврдењата на Милошоски: Нема предлози за припадноста на Гоце Делчев

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија категорично ја оценува како невистина и ја отфрла шпекулацијата на пратеникот Антонио Милошоски за наводни предлози за дефиниција за идентитетската...
Вести Македонија

Милошоски открива дефиниција за Гоце Делчев за која расправале Скопје и Сoфија

Слободен печат
Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на Фејсбук напиша дека премиерите Заев и Борисов на средбата во Бугарија треба да се согласат дека Гоце...