Tag : Герила

Вести Македонија Слајдер

Герила акција: Свароски судство пред Врховниот суд (ФОТО)

Горан Наумовски
Кутија од Сваровски со приврзок Јустиција осамна пред палатата на правдата денеска во Скопје. На истото место беше споменик на озлогласениот Ќосето, кој своевремено го...
Вести Скопје Слајдер

Герила акција „Заробена држава – никогаш повеќе” изложена на улица „Македонија”

Слободен печат
„Заробена држава – никогаш повеќе” е насловот на новата герилска уметничка инсталација, која осамна утрово на пешачката улица „Македонија”, во центарот на Скопје. На оригинален...
Вести Скопје Слајдер

О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Слободен печат
Реакција за вчерашното приведување на активистите на „Fridays For Future“приведување на активистите на „Fridays For Future“ денеска пристигна и од О2 иницијативата. „За герила акции...
Вести Македонија Скопје Слајдер

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.
Попладнево активисти на скопскиот органок при глобалното движење за климатска правда „Fridays For Future“ организираа нова герила акција, овој пат пред Министерството за животна средина...
Вести Македонија

„Хомофобиол“ издржа едно деноноќие во Битола: Нацистички симбол осамна на билбордот (ФОТО)

В. Т.
На 3 февруари во Битола, на три билборди одекна реклама за фиктивен лек „Хомофобиол“, кој според непознатиот/те автор/и на делото ја лечи и најтврдокорната хомофобија...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Скопје

#ЗоштоНеПријавив: На скопските улици одекнува вистината за насилството врз жените во Македонија

Слободен печат.
„Ми беше шеф“, „Не сакав да верувам дека се случило“, „Затоа што беше политичар од партија на власт и знаев дека нема поента“, „Ми беше...
Вести Македонија Скопје

Никнаа згради на дрвјата во Расадник! (ФОТО)

Слободен печат
Во знак на протест против најавената изградба на 100 згради на просторот на Расадник во Кисела Вода, група граѓански активисти направија герила акција за да го...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Денес битолчани се разбудија во малку поинаква атмосфера (ФОТО)

Слободен печат
На денот на ослободувањето на Битола, утрово Битолските активисти од Поинаку поставија цвеќиња со надеж за подобра Битола. Тие порачуваат: Битола најуба си!       ...
Вести Македонија

БИТОЛА: „Радиоактивните“ предупредувачки налепници пријавени во полиција

Слободен печат
Предупредувачките „радиоактивни“ налепници „Иди зима“, кои утринава беа залепени на шахтите низ Битола се пријавени во полиција. Од јавното претпријатие „Нискоградба“ изјавиле дека претпладнево случајот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Битолчани денеска се разбудија со предупредувачки радиоактивни знаци! (ФОТО)

Слободен печат
Денеска Битола се разбуди со предупредувачки радиоактивни знаци на кои пишува „Иди зима“. Поради негрижата на локалната власт, отсуството на одговорност и игнорирање на проблемот...