6 C
Скопје

Tag : Г7

Вести Свет

Земјите од Г7 загрижени за трупањето руски сили на границата со Украина

Слободен печат
 Земјите од Г7 вчера соопштија дека се длабоко загрижени за трупањето на руските сили на границата со Украина и анектираниот регион Крим, јави ДПА. Неодамнешните...
Вести Свет

Групата Г7 предупредува: Руската анексија на Крим „нема да биде призната“

Слободен печат
Групата седум економски најразвиени земји (Г-7) ја предупреди Москва дека нема да прифати окупација на полуостровот Крим од страна на Русија, се наведува во заедничката...
Вести Свет

Генералниот директор на СЗО ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска ги повика богатите земји,  пред да нарачаат дополнителни вакцини против ковид-19 за себе, да...
Вести Свет

Бајден денеска ќе има средби со лидерите од Г-7

Слободен печат
На претстојниот виртуелен самит на Г-7 групата најразвиени демократии, претседателот на САД, Џо Бајден, ќе го истакне лидерството на САД во глобалната дипломатија, а на...
Вести Свет

ЕУ ќе го зголеми својот придонес за Ковакс на една милијарда евра

Слободен печат
Европската Комисија потврди дека попладнево ќе најави дека предлага дупло поголем придонес за механизмот Ковакс, јави дописничката на МИА од Брисел. Како што изјави портпаролот...
Вести Свет

Трамп ќе го покани Путин на самитот на Г7

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе го покани рускиот претседател Владимир Путин на проширениот самит на Групата седум индустриски најразвиени земји (Г7). – Секако...
Вести Свет Слајдер

Велика Британија е најтешко погодена земја од коронавирусот од групата Г7

Слободен печат
Велика Британија е меѓу најтешко погодените земји во групата Г7, според анализата на Би-Би-Си по првиот бран на пандемија на коронавирус. Анализата покажа дека Англија...
Вести Свет

Земјите на Г-7 ја повикаа Кина да отстапи од ограничување на суверенитетот на Хонгконг

Слободен печат
 САД, Канда, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и високиот претставник на ЕУ, се длабоко загрижени по повод одлуката на Кина да наметне закон за...
Вести Свет

Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Слободен печат
Министрите за финансии од Групата седум најразвиени економии во светот денеска соопштија дека се за спроведување билатерални договори за олеснување на долговите за најсиромашните земји...
Вести Свет

Песков: Русија ќе побара повеќе детали за поканата од Трамп за проширен самит на Г7

Слободен печат
Предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп да ја покани Русија на проширен самит на Групата седум најразвиени земји (Г7) подоцна оваа година покрена повеќе прашања...