Tag : функција

Вести Свет

Највозрасниот човек во Франција на изборна функција по 74 години заминува во пензија

МИА Агенција
Највозрасниот човек во Франција на изборна функција, 100-годишниот општински советник од селото Гран Шезо одлучи да не се јавува на локалните избори во март. Стогодишникот...
Вести Регион

Мета: Останувам на функција до крајот на мандатот

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета во интервју за Еуроњуз Албанија, рече дека ќе продолжи да биде претседател на државата сè до завршување на неговиот мандат на...
Вести Македонија Слајдер

Претседателот на ЕУ Шарл Мишел во петок во Македонија

Слободанка Јовановска
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција. Шарл...
Вести Регион

Харадинај поднесе оставка од лидерското место во партијата

Слободен печат
Рамуш Харадинај пред неколку месеци поднесе оставка од премиерската функција, а сега и на лидерското место во партијата Алијанса за иднината на Косово. До изборот...
Вести Македонија

Мизрахи: Министерството на проблеми мора да стане министерство на решенија

Слободен печат
Министерството на проблеми мора да стане министерство на решенија, објави на првиот работен ден новата техничка министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. –...
Вести Македонија Слајдер

Пратеничката Стаменковска Стојковски поднесе оставка, ќе добие функција во техничката влада

Слободен печат
Пратеничката Невенка Стаменковска Стојковски од ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе оставка на пратеничката функција. Стаменковска Стојковски е предложена за дополнителен заменик министер за информатичко општество...
Вести Македонија

Дескоска им испрати писмо на судиите

Слободен печат
Министерката за правда Рената Дескоска испрати циркуларно писмо до сите претседатели на судовите и до претседателот на Судскиот совет на Република Македонија во кое укажува...
Вести Економија

Ревизорите апелираат за ИТЕН избор на главен државен ревизор

Слободен печат
Oколу 50-тина вработени во Државниот завод за ревизија на прес-конференција алармираа дека оваа институција е целосно блокирана со неназначувањето главен државен ревизор, без кого се...
Вести Свет

Кој ќе го смени Моралес на претседателската функција во Боливија?

Слободен печат
По оставката на боливискиот претседател Ево Моралес и оставките на голем дел од членовите на неговиот кабинет, функцијата претседател привремено ќе ја врши Жанин Ањез...
Вести Економија

Сугарески: Со изградба на канализациона мрежа во Брвеница решаваме клучно прашање на 4.000 жители

Слободен печат
Mинистерот за транспорт и врски, Горан Сугарески беше во работна посета на општина Брвеница, каде изврши увид во изградбата на канализациона мрежа и колектор за отпадни...