23.8 C
Скопје

Tag : финансиска поддршка

Вести Свет

Европската Комисија бара буџетска флексибилност за земјите членки на ЕУ и во 2022 година

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) предлага да се продолжат правилата за буџетска флексибилност и во 2022 година. Економската криза предизвикана од коронавирусот сè уште буџетска помош за земјите членки на...
Вести Македонија Слајдер

МБА: Помошта од 6.000 денари е исплатена на над 90 отсто од корисниците, за останатите треба нов законски рок

Слободен печат
Еднократната финансиска помош од 6.000 денари, како дел од четвртиот пакет на антикризни мерки на Владата, е исплатена на над 90 отсто од корисниците. За...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ќе се разгледа можноста за финансиска поддршка на работодавачите кои ослободиле родител од работа

Слободен печат
Ќе се разгледува можноста да се обезбеди финансиска поддршка за работодавачите кои ослободиле родители на деца до 10 години за време на кризата предизвикана од...
Вести Економија

Финансиска поддршка за сите студенти бараат приватните високообразовни установи

Слободен печат
Конференцијата на приватни високообразовни установи смета дека Уредбата со законска сила на Владата за издавање домашна платежна картичка, како финансиска поддршка за млади лица, ги...
Вести Економија

Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

Слободен печат
За мерката за финансиска поддршка од 14.500 денари за исплата на плата за вработени, до вчера аплицирале 34.000 компании, а 90 проценти од барањата се...
Вести Економија

До 5, односно до 7 јуни, трае аплицирањето за финансиска поддршка за исплата на плата за мај

МИА Агенција
До 5-ти, односно до 7-ми јуни, трае аплицирањето за финансиска поддршка за исплата на плата за месец мај 2020 година, за субвенционирање на 50 отсто...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Гацов: На кого му следува платежна картичка и со колку пари, граѓаните ќе може да проверат на интернет со внесување на матичен број (ВИДЕО)

Слободен печат
Имаме европска уредба. Никој никаде не оди. На сајтот „купувам домашно“ со матичниот број го пребарувате вашето право за исносот кој може да го добиете,...
Вести Економија Слајдер

Поднесени се 23.861 барање за финансиска поддршка, донирани 9.529.917 денари преку повратот на ДДВ – УЈП нема да објавува листа на должници

Слободен печат
Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција зборуваше за двете Уредби, апликацијата 14.500 и повратот на ДДВ. -Тимот на УЈП активно...
Вести Економија

УЈП: Барањето за финансиска поддршка за исплата на плати достапно на е-даноци

Слободен печат
Врз основа на Уредба со законска сила за финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравствено-економската криза предизвикана од вирусот covid-19, заради исплата на платите за месеците...
Ракомет Спорт

РФМ донира финансиска поддршка во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Раководството на Ракометната Федерација на Македонија одлучи да не ја користи финансиската поддршка за 13 свои вработени во спортската администрација за месеците април и мај...