Tag : џихадисти

Вести Свет

Филипинската полиција уби четворица екстремисти

Слободен печат
Филипинската полиција во престрелка уби четворица џихадисти кои се криеле во засолниште во Манила. Еден полицаец е застрелан во ногата и хоспитализиран, соопшти полицијата. За...
Вести Свет

Во напад на исламисти убиени 12 војници од армијата на Брегот на Слоновата Коска

Слободен печат
Дванаесет припадници на армијата на Брегот на Слоновата Коска загинаа, а седум се повредени во напад што се случи утрово во близина на границата на...
Вести Свет

Воjската на Чад убила најмалку 1.000 џихадисти од Боко Харам

МИА Агенција
Војската на Чад убила околу 1.000 џихадисти во операцијата против борците на Боко Харам кај езерото Чад, јави портпаорлот на војската, полковникот Азем Бермандоа, кој...
Вести Свет

Руско МНР: Турција да ја прекине поддршката на „терористичките групи” во Сирија

Слободен печат
Турција треба да ја прекине поддршката за „терористичките групи” во сириската провинција Идлиб, соопшти денеска Министерството за одбрана на Русија, додавајќи дека извршиле воздушни напади...
Вести Свет

Борба против африкански џихадисти: Макрон разговара за засилување на воена соработка

Слободен Печат
Францускиот претседател Емануел Макрон и претседателите на Групата пет земји од Сахел се сретнаа денеска на југозападот од Франција каде разговараат за засилување на воената...
Вести Свет

Џихадисти во Буркина Фасо убија 35 цивили, повеќето жени

Слободен печат
Во напад на џихадистите на северот од Буркина Фасо се убиени 35 цивили, од кои повеќето жени. Во судирот со силите за безбедност се убиени...
Вести Свет

Масакрирани десет цивили во Конго

Слободен печат
Десет лица се убиени во текот на ноќта во источните региони на Демократска Република Конго, каде масакрите врз цивили од страна на бунтовниците предизвикаа протести...
Вести Регион

Затворски казни за 14 лица кои повикувале бугарски муслимани да се приклучат на ИД

Слободен печат
Суд во Бугарија осуди 14 лица на затворски казни поради организирање пропагандни активности за терористичката „Исламска држава” и пружале логистика на џихадисти. Лидерот на групата...
Вести Свет

АНАЛИЗА: Терористичкиот напад во Лондон покажува колку е опасно ослободувањето на поранешните џихадисти ширум Европа

Слободен печат
По терористичкиот напад во Лондон, во кој загинаа две лица со повеќе убоди со нож, прашањето како да се постапува со порашените терористи повторно е...
Вести Свет

Стејт департмент: Притворените исламисти се како темпирана бомба

Слободен печат
Околу 10.000 притворени припадници на Исламска држава и нивните семејства, кои се наоѓаат во логорите на североистокот од Сирија, претставуваат голем безбедносен ризик, изјави висок...