18 C
Скопје

Tag : демократски сојуз

Вести Македонија

Демократски Сојуз: Претседателот Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградбите, мора да се спречи беззаконието

Слободен печат
Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот со...
Вести Македонија Слајдер

Павле Трајанов до Талат Џафери: Претседателот на Собранието да не се впушта во долги и непотребни елаборации и да има ист однос спрема сите пратеници

Слободен печат
Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, достави иницијатива до претседателот на Собранието Талат Џафери. Во иницијативата се вели дека во услови на третиот...
Вести Македонија

Демократски сојуз: Идеите за прекројување на границите на Балканот се опасна игра

Слободен печат
Во контекст на нон-пејперот на словенечкиот премиер, Демократскиот сојуз смета дека идеите за прекројување на границите на Балканот се опасна игра со потенцијал да предизвика...
Вести Македонија

Демократски сојуз: Итно реформирање на системот за кризи

Слободен печат
Последниот случај со спасувањето на премрзнато лице благодарение на индивидуалната пожртвуваност на еден лекар во прв план повторно ја исфрли на површина нефункционалноста на нашиот...
Вести Македонија

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Слободен печат
Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување...
Вести Македонија Слајдер

Демократски сојуз со повик до нашите иселеници да се попишат

Слободен печат
Демократскиот сојуз упатува повик до сите наши иселеници, каде и да се, да се попишат, бидејќи се работи за исклучително значајна статистичка операција, од која...
Вести Македонија

Демократски сојуз: Македонскиот народ има длабоки корења

Слободен печат
„Демократскиот сојуз ги отфрла како несериозни и аматерски предлозите за решавање на спорот со Бугарија изнесени од поранешниот премиер, Љубчо Георгиевски. Зачудувачка е леснотијата со...
Вести Македонија

ВИДЕО I Трајанов: Нема потреба од етничка припадност во личните карти, партиите да се повлечат од оваа „лудорија“

Слободен печат
Демократскиот сојуз (ДС), преку својот претседател Павле Трајанов, во текот на вчерашниот ден достави предлози за измени во Изборниот законик. Во основа на подготвениот елаборат...
Вести Македонија Слајдер

ДС поднесе предлог за измени на Изборниот законик: Македонија да биде една изборна единица и да нема изборен праг

Слободен печат
Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз (ДС), ги достави предлог измените на Изборниот Законик за на мислење до сите пратеници, со цел да...
Вести Македонија

Демократски сојуз: Државна стипендија за младиот математичар генијалец од Штип

Слободен печат
Демократскиот сојуз смета дека врв на хипокризија е доколку осмоодделенецот Дамјан Давков е подобар од средношколците и победи на натпревар по математика, тоа да биде...