Tag : дарување крв

Ви Препорачуваме Македонија

Седумдесет и шестгодишен струмичанец со бастун во рака ги мотивира младите да даруваат крв

МИА
Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја продолжува својата хумана мисија која ја...
Вести Македонија

ФОТО: Припадниците на Армијата на вонредно дарување крв во касарната „Илинден”

Слободен печат
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија кои во касарната „Илинден” доброволно учествуваат во вонредната крводарителска акција,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!

Над 28 илјади дарувања на крв се реализирани во земјава од почетокот на годината до крајот на август. Пандемијата со коронавирусот ја покажа хуманоста на...
Вести Македонија

Дебарските полицајци даруваа крв и ја потврдија својата хуманост

Слободен печат
Во организација на Македонскиот полициски синдикат, а во соработка со Општинската организација на Црвен крст и Институтот за трансфузиологија, денеска во Дебар беше организирана крводарителска...
Вести Македонија

Во екот на светската пандемија матурантите од Кичево даруваа крв

Слободен печат
Институтот за трансфузиона медицина во Кичево во соработка со Црвениот крст во Кичево денеска организираа крводарителска акција за матурантите од О.С.У. „Мирко Милевски” од Кичево,...
Вести Македонија

Крводарителска акција во Велес, собрани 153 крвни единици

Слободен печат
Во Велес денеска успешно се изведе крводарителската акција во организација на Мото клубот „Носачи на крстот”, Црвен крст и Општина Велес, а беа собрани вкупно...
MacedonianAlbanian