Tag : дамаск

Вести Свет

Виена најдобар град за живот, Дамаск најлош

Слободен печат
Виена и оваа година е прогласена за најдобар град за живеење, покажува годишниот индекс кој го подготвила истражувачка компанија на весникот Економист. Помеѓу 140-те градови,...
Вести Свет

Сирија е против предлогот за безбедни зони, велат дека тоа е план на американските и турските окупатори

Слободен печат
Официјален Дамаск денеска соопшти дека категорично го отфрла планот на САД и Турција за создавање зони за безбедност во северна Сирија, обвинувајќи ги сириските Курди...
Свет

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

МИА Агенција
Рускиот претседател Владимир Путин му ја честиташе на својот сириски колега Башар ал Асад 75-годишнината од дипломатските односи меѓу двете земји. – Москва ќе продолжи...
Вести Свет

Израелски авиони пукаа врз сириски цели во Хомс и Дамаск

Слободен печат
Израелски борбени авиони пукаа врз позиции на сириската војска во Хомс и во предградие на Дамаск, јави Сириската телевизија повикувајќи се на извори во армијата....
Вести Свет

НЕМИРИ ВО СИРИЈА: Силни проектилни експлозии во Дамаск

Слободен печат
Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, со седиште во Лондон, соопшти дека израелската армија извршила ракетни напади врз цел во околината на Дамаск....
Вести Свет

БЕСНЕЕ ВОЈНА, ЛУЃЕТО ВО ПАНИКА: Израел со ракети го нападна Дамаск (ВИДЕО)

Слободен печат
Сириската против воздушна одбрана соборила неколку ракети кои се испалени на Дамаск од територијата која ја контролира Израел, извести сириската државна телевизија. #Syria: first video...