17.8 C
Скопје

Tag : Бошко Јакшиќ

Ви Препорачуваме Колумни

Нетанјаху ја плати сметката на Биби

Бошко Јакшиќ
Од поранешен командос, што подоцна му го донесе прекарот „Господин безбедност“, до 12 години непрекината премиерска власт, што му ја донесе титулата „Кралот Биби“, Бенјамин...
Ви Препорачуваме Колумни

Бавно умирање на средната класа

Бошко Јакшиќ
Социјалдемократите ширум Европа ја платија сметката на отстапувањето од идејата за социјална правда и прифаќањето на правилата на однесување на алчниот неолиберален капитализам, кој секаде...
Ви Препорачуваме Колумни

Комесарот на Орбан во Брисел

Бошко Јакшиќ
Дочекан со нескриени симпатии во Белград и во Бања Лука, поранешниот унгарски дипломат склучи малку пријателства во Брисел, зашто се смета дека секогаш кога може...
Ви Препорачуваме Колумни

Џо Бајден го избра полесниот пат за излез од Авганистан, но последиците ќе бидат грди

Бошко Јакшиќ
Војната почна онака како и што заврши, со неуспех. Масакрот што во кабулското училиште го изврши самоубиствен бомбаш, во кој настрадаа најмалку 80 лица, повеќето...
Ви Препорачуваме Колумни

Т’га за југ

Бошко Јакшиќ
Проверените и правовремени информации можат да спасат животи. Пандемијата нè учи дека не е доволно да се бориме против вирусот: тој нема да исчезне волшебно...
Вести Македонија Слајдер

Јакшиќ за МИА: Зад нон-пејперот стои европската националистичка десница која работи на проектот и треба да внимаваме

МИА Агенција
Појавувањето на нон-пејперот кој „наводно” словенечкиот премиер Јанез Јанша го има доставено на Брисел, предизвика полемика во регионот. За овој проект, кој беше објавен и...
Колумни

Бугарија пркоси, Европа молчи

Бошко Јакшиќ
Изборната трка е неизвесна, ГЕРБ во изминатите недели ја зголеми предноста поради начинот на управувањето со пандемијата, но зголеменото незадоволство од режимот предизвика формирање на...
Ви Препорачуваме Колумни

Деценија од сирискиот пекол

Бошко Јакшиќ
Наполнија по десет години, а сите слики од нивното детство се поврзани исклучиво за војната, во која загинаа или се повредени 12.000 нивни врсници. Ова...
Ви Препорачуваме Колумни

Ширење на „српскиот свет“

Бошко Јакшиќ
Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Ѓукановиќ освои убедливо најмногу гласови, процентуално повеќе отколку на парламентарните избори, со што се потврди како и понатаму поединечно...
Ви Препорачуваме Колумни

Кога ќе се поклопат 25 Мај и 5 Март

Бошко Јакшиќ
Полека, на радост на поданички настроениот народ чиј е убедливо најомилениот политичар и со нечуен отпор на политичките ривали, Александар Вучиќ го скулптурира култот на...