4 C
Скопје

Tag : борел

Вести Регион

Борел: Не е точно дека само се преправаме оти сакаме земјите од Западен Балкан да влезат во ЕУ

Слободен печат
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел денеска изјави дека Европската унија вложува многу пари во Западен Балкан и оти не е фер да се каже дека ЕУ...
Вести Свет Слајдер

Захарова: Европарламентарците самите го понижуваат Борел, а не Москва

Слободен печат
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, смета дека членовите на Европскиот парламент самите го омаловажуваат високиот претставник на ЕУ за надворешна политика...
Вести Свет

Борел: ЕУ на крстосница во односите со Русија

Слободен печат
Москва не е заинтересирана да работи на подобри односи со ЕУ или да се вклучи во конструктивен дијалог за човековите права и политичките слободи. Тоа...
Вести Свет

Борел на дебата пред европратениците, над 50 од нив бараат негова оставка

Слободен печат
Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел денеска ќе се појави на дебата пред европратениците по повод неговата посета на Москва од 4 до 6...
Вести Свет

ЕУ и Борел посрамотени во Москва

Слободен печат
Односите меѓу Русија и ЕУ по минатонеделните случувања паднаа на најниско ниво. Откако Борел беше посрамотен во Москва, нови санкции се неизбежни. Со нив односите...
Вести Свет

Борел: Средбата со Лавров потврди дека Европа и Русија се оддалечуваат

Слободен печат
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, на својот блог синоќа ја сумираше посетата на Москва, откривајќи дека во одредени моменти разговорите со неговиот домаќин, шефот...
Вести Свет

Полска очекува Русија да ја поништи одлуката за протерување на нејзиниот дипломат

Слободен печат
Полска го повика рускиот амбасадор на консултации поради протерување на полскиот дипломат во Санкт Петербург, кој е обвинет за учество во протестите против затворањето на...
Вести Свет

Борел на средбата со Лавров ја осуди одлуката на Москва да протера тројца дипломати

Слободен печат
Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел на денешната средба во Москва со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, ја...
Вести Регион

Лавров-Борел: Да не се мешаме во внатрешните прашања на Западен Балкан

Слободен печат
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ја повика ЕУ на зајакнување на соработката, но и да го почитува принципот на немешање во внатрешните работи...
Вести Свет

 САД да ја извадат Куба од списокот земји-спонзори на тероризам, рече Борел

За време на денешната посета на Москва, шефот на европската дипломатија Жозеп Борел ја повика администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да ја отстрани Куба...