Tag : Беким Асани

Вести Македонија

Делегацијата на ЕУ во земјава со осуда за нападот врз ЛГБТИ активистот Беким Асани

МИА Агенција
Делегацијата на Европската Унија во земјава ги осудува личниот напад и заканите по живот врз ЛГБТИ активистот Беким Асани и го повикува кривичното правосудство да...
Вести Македонија

Американската амбасада во Скопје: Членовите на ЛГБТИ заедницата имаат право на еднакви права и заштита според закон

Слободен печат
Американската амбасада во Скопје го осуди нападот кој пред два дена беше извршен врз ЛГБТИ-активистот Беким Асани и повика институциите да ги изведат насилниците пред...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс
На антидепресиви, никогаш недвижејќи се пеш по улица и секогаш во страв дека некој ќе го нападне живее претседателот на здружението „ЛГБТ Јунајтед“ Беким Асани...
Вести Македонија

Асани: Има се уште недоверба на ЛГБТИ луѓето кон институциите, но сепак работата е малку поместена кон подобро

Слободен печат
ЛГБТИ активистот Беким Асани од Тетово во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ истакна дека граѓанските организации преземаат чекори за прилагодување на ситуацијата предизвиката од коронавирусот....
Вести Македонија

ХУМАН ПОТЕГ: Активистот Беким Асани се откажува од летувањето, бара некој кој ќе оди наместо него

Слободен печат
Граѓанскиот активист Беким Асани на Фејсбук објавува пост во кој парите што планирал да ги потроши за летување е подготвен да ги даде на некој...