-1 C
Скопје

Tag : Бадник

Магазин Магазин слајдер Сцена

Новак Ѓоковиќ ја покажа празничната трпеза: Поради еден детаљ фановите се пошегуваа со него!

Слободен печат
Најдобриот тенисер во светот на социјалните мрежи реши да сподели дел од божиќната атмосфера од неговиот дом со неговите фанови. Само поради еден детаљ на...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Ана и Бастијан со празнична погача го честитаат Божиќ

Слободен печат
Ана Ивановиќ и нејзиниот сопруг Бастијан Швајнштајгер испратија божиќна честитка и со фотографија покажаа како го слават Божиќ во нивниот дом. Поранешната тенисерка и поранешниот...
Ви Препорачуваме Забава Магазин Македонија Сцена

ГАЛЕРИЈА | Македонските јавни личности на бадниковата трпеза: Кај кого се падна паричката?

В.Т.
Кога станува збор за омилен период во годината несомнено е дека новогодишните и божиќните празници се доволна „причина“ за многумина, но ковид-19 неочекувано ги промени...
Забава Магазин Македонија

ФОТО: Бадник и во домот на Заеви, паричката се падна кај премиерот Зоран Заев

С.П.
Годинава во домот на Заеви, бадниковата трпеза беше најсреќна за премиерот откако паричката се падна кај него. Празничната фотографија ја сподели неговата ќерка Александра на која...
Вести Македонија Слајдер

Честитка од Спасовски: Бадник нè потсетува на вистинските вредности

Горан Наумовски
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упати честитка до сите православни христијански верници по повод големиот христијански празник Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово...
Вести Македонија Слајдер

Бадникарскиот кум, доктор Пановски: Одиме на подобро, уште малку трпение, да не ја расипеме работата на крај

Слободен печат
Одиме на подобро, само уште малку трпение да не ја расипеме работата на крај, порача годинашниот кум на Бадник, доктор Никола Пановски. По осветување на...
Вести Македонија Слајдер

Ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик: Православните христијани го слават Бадник

Слободен печат
Православните христијански верници во државава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Оваа година, поради пандемијата, ќе изостане вообичаеното масовно...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Семејство Слајдер

Денеска е Бадник: Вратете сè што сте позајмиле и смирете се со сите со кои сте се скарале

Слободен Печат
Зборот Бадник веројатно доаѓа од старомакедонскиот збор – да бидеш буден. Таа ноќ, како што запишал Шапкарев, „сите домашни луѓе не заспиваат туку преноќеваат будни,...
Магазин Магазин слајдер Храна

Посна погача за Бадник

Слободен Печат
Состојки 600-700 гр брашно 320 мл вода 2 лажички сол 8 гр сув квасец 1 лажица масло за премачкување Подготовка Измешајте го квасецот со шеќерот...
Вести Македонија Слајдер

Православните верници утре го слават Бадник, а задутре Божиќ

Слободен печат
Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно...