6 C
Скопје

Tag : Арсовски

Вести Македонија

Арсовски: Имињата на хонорарците ангажирани од Владата ќе бидат објавени од понеделник

Слободен печат
Не ни паѓа на памет да криеме какви било податоци и сега откако се направени консултации, а со оглед дека доминира јавниот интерес, од страна...
Вести Македонија

Арсовски: За бојкотирање на пописот можна е затворска казна до пет години

Слободен печат
Владиниот порпарол Душко Арсовски на денешната прес-конференција рече дека бојкотот не е опција зошто станува збор за важна операција. Тој вели дека пописот е граѓанска...
Вести Македонија

Казни до 300 евра за оние што ќе одбијат да се попишат

Слободен печат
Пописот се спроведува и ќе се спроведе целосно безбедно, истакна денеска портпаролот на Владата на Северна Македонија, Душко Арсовски, на заедничката прес-конференцијата со Јасмина Ѓоргиева...
Вести Македонија Слајдер

Арсовски: Одложувањето на пописот не е опција

Слободен печат
Одложувањето на пописот не е опција, бидејќи ова е широка операција која се работи месеци наназад преземени се сите мерки, ангажирани се сите капацитети во...
Вести Македонија

Арсовски: Надлежните да утврдат дали во случајот со набавката на софтвер од Рашковски се прекршени процедурите

Слободен печат
Владата работи по највисоките професионални правни, етички и законски постапки и нема да дозволиме нарушување на ваквите стандарди за отчетност и транспарентност. Затоа веќе упативме...
Вести Македонија

Арсовски: Пописот 2021 ќе се спроведе, гаранција се строгите протоколи

Слободен печат
Сите активности се одвиваат во насока на тоа дека Пописот 2021 ќе се спроведе. Гаранција дека нема да има потреба од одлагање е строгиот протокол,...
Вести Македонија

Ланските дозволи за движење што ги издаваше МИОА ќе важат и за претојниот полициски час

Слободен печат
Дозволите за движење во време на полициски час што минатата година ги издаде Министерството за информатичко општество и администрација ќе важат и за време на...
Вести Македонија

Со Оперативниот план за вработување 2021 ќе бидат опфатени 10 279 лица

Слободен печат
За Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2021 година обезбедени се милијарда 516 милиони денари...
Вести Македонија

Арсовски за случувањата со Бугарија: Не доликува на земји-членки на НАТО да комуницираат на ваков начин

Слободен печат
Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција го повтори ставот во врска со разговорите со Бугарија и последните настани по состанокот на бугарскиот претседател...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа

Слободен печат
Прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа.  ...