11 C
Скопје

Tag : арс ламина

Културен печат

Награда „Пегаз“: Два ракописа победија на конкурсот за најдобар необјавен роман

Тони Димков
Победници на конкурсот за најдобар необјавен роман на годината „Пегаз“, што веќе втора година го организираат издавачката куќа „Арс Ламина“ и фондацијата „Славко Јаневски“, се...
Културен печат

Илустрирани приказни на Славимир Стојановиќ – Футро: „Девет“ е роман за сопствените грешки

Тони Димков
Првиот роман на познатиот белградски дизајнер Славимир Стојановиќ – Футро доби превод на македонски јазик. Со наслов „Девет – роман во илустрирани приказни“ книгата ја...
Културен печат

Арс ламина – публикации: Најпознатите монолози на Тошо Малерот се објавени во „Монологија“

Тони Димков
Книгата „Монологија“ на Васко Тодоров, во која се собрани сите култни монолози на неговото хумористично алтер-его Тошо Малерот од легендарното шоу „К-15“, беше издадена неодамна...
Културен печат

Разговор со Бистра Георгиева: Умешноста да се фантазира е значајна независно од времето во кое живееме

Тони Димков
Сликовницата „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева на македонски јазик беше издадена лани во издание на „Либи“, дел од „Арс ламина – публикации“. Шпанското...
Културен печат Слајдер

Македонска сликовница: „Џиновска продавница за фантазии“ е објавена во Шпанија

Тони Димков
Една од најпознатите шпански издавачки куќи „Трамунтана“ ја издаде сликовницата „Џиновска продавница за фантазии“, чиј автор е Бистра Георгиева, а илустрациите се на шпанската илустраторка...
Културен печат

Книга „Прес енд плеј“: Сведоштво за плодното време во македонската музика

Тони Димков
Како запис за еден квалитетен период во креативниот процес на голем број македонски музичари, авторот Ненад Георгиевски ја издаде книгата „Прес енд плеј“ (Press &...
Вести Култура

Литература.мк Superstore – Скопје ја добива најголемата книжарница во Македонија!

Слободен печат
Новата суперпродавница на „Литература.мк“, која е со површина од 500 м², свечено ќе биде отворена вечерва во 20 часот, во соработка со „Скопје сити мол“....
Културен печат

Нова сликовница: „Девојчето и градот“ од Ване Костуранов

Тони Димков
Новата книга за деца од познатиот македонски илустратор и уметник Ване Костуранов, „Девојчето и градот“, излезе од печат во издание на „Либи“, дел од „Арс...
Културен печат

ДОНАЦИЈА на „Арс ламина“: Книги за библиотеката во „СОС Детско село“

Тони Димков
Издавачката куќа „Арс ламина“ донираше книги за библиотеката во „СОС Детско село Македонија“. Донацијата содржи изданија од „Либи“, дел од „Арс ламина – публикации“: сликовници...
Вести Култура

Промовиран научно-фантастичниот роман „Архангел – Ослободување на ѕверот“ од Даниел Бибовски

Слободен печат
Станува збор за дебитантски роман на младиот автор, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Илустрацијата на корицата ја нацрта илустраторот...